O tym warto pamiętać, decydując się na wynajem lawety

Chociaż laweta nie jest sprzętem, którego statystyczny Kowalski używa na co dzień, to jednak zdarzają się sytuacje, w których taki pojazd okazuje się niezbędny. Możemy wówczas skorzystać z wypożyczalni lawet lub – jeżeli nie mamy odpowiednich uprawnień – wynająć lawetę z kierowcą.

Zasady prowadzenia pojazdu z lawetą

O tym, czy sami możemy prowadzić samochód, do którego przymocowana jest laweta, decyduje nasze prawo jazdy. Standardowa kategoria B uprawnia nas do kierowania pojazdem o całkowitej masie do 3,5 tony. Oznacza to, że łączna waga samochodu holującego, lawety i jej załadunku nie może przekraczać tej wartości. W przeciwnym wypadku niezbędne jest już prawo jazdy kategorii B+E. Omawiając zagadnienie wagi, warto wspomnieć również, że auto holujące nie może być lżejsze od lawety oraz holowanego na niej pojazdu.

Drugim istotnym aspektem prowadzenia auta z lawetą są ograniczenia prędkości: na drodze dwujezdniowej, ekspresowej lub autostradzie możemy jechać z maksymalną prędkością 80 km/h. Z kolei na drodze jednojezdniowej dopuszczalna prędkość wynosi 70 km/h. W obu przypadkach mówimy, rzecz jasna, o jeździe poza terenem zabudowanym.

Załadunek lawety

Aby móc sprawnie i bezpiecznie odholować auto na lawecie, trzeba prawidłowo je załadować i przymocować. Tę czynność powinny wykonywać co najmniej dwie, a najlepiej trzy osoby. Kluczową sprawą jest odpowiednie obciążenie przodu lawety. Jeżeli bowiem większy ciężar znajdzie się na tyłach, podczas jazdy lawetą może po prostu „rzucać” na boki, przez co będziemy stwarzać zagrożenie dla ruchu drogowego. Oprócz właściwego ustawienia auta na lawecie, należy również zabezpieczyć je pasami mocującymi, przy pomocy których przypina się koła samochodu. Najlepiej jest przymocować wszystkie 4 koła, zaś niezbędne minimum to 3. Pas mocujący może być przytwierdzony do lawety do 2 lub 3 miejscach (mocowanie 2-punktowe lub 3-punktowe). Wynajmując lawetę, warto od razu upewnić się co do jakości pasów, sprawdzając, czy nie są np. zbyt zużyte lub przetarte, co mogłoby zmniejszać ich skuteczność i powodować niepotrzebne ryzyko.

Jak szukać dobrej wypożyczalni lawet?

Wynajem lawety niekiedy możemy zaplanować z wyprzedzeniem, np. jeżeli zamierzamy sprowadzić auto z zagranicy albo przewieźć jacht czy motorówkę na wakacje nad morzem. Ale często mamy też do czynienia z nagłą, nieprzewidzianą sytuacją, jak np. stłuczka drogowa. W obu przypadkach najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetu. Aby szybko znaleźć wypożyczalnię lawet w najbliższej okolicy, najlepiej skorzystać z opcji wyszukiwania wyłącznie dla wybranej lokalizacji, np. „lawety Poznań”. Przeglądając wyniki wyszukiwania, warto porównać nie tylko koszty, ale również opcje czasowe: na stronie www.tefra.com.pl/wypozyczalnia-przyczep mamy do wyboru wypożyczenie lawety na dobę, na cały weekend lub na kilka godzin – dzięki temu możemy dopasować ofertę do swoich potrzeb, nie przepłacając. Nie zaszkodzi także zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników (jeżeli są dostępne) – mogą sporo nam powiedzieć o jakości usług danej wypożyczalni i oferowanego przez nią sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *