Wyruszasz na pełne morze? Bezpieczeństwo, zmiękczanie wody i inne aspekty przygotowania jachtu do żeglugi.

5 Steps to Prepare for Spring Sailing Season_460

Przygotowanie do żeglowania na długich dystansach zwykle dzieli się na dwie kategorie – dodawanie lśniącego, nowego sprzęt jest jedną z nich. Najczęściej jednak jest to ważniejsze, aby upewnić się iż jacht jest wewnętrznie dobrze przygotowany do morskiej żeglugi. Przygotowanie łodzi do wejścia na pełne morze rozpoczyna się długo przed rozpoczęciem kupowania dodatkowego sprzętu czy zadbania o zmiękczanie wody.

Dobrym miejscem na rozpoczęcie jest z całkowite sprawdzenie wszystkich elementów i systemów – platformy, silnika, elektryki i tak dalej. To dlatego warto dokładnie sprawdzanie struktury – aby jeśli są jakieś problemy ze zmiękczaniem wody czy czymkolwiek innym to można byłoby zaradzić im już na wczesnym etapie procesu.

Ogólne przygotowanie

Kiedy wybierasz się jachtem na pełne morze ważne jest, aby uznać, że możesz napotkać naprawdę różne warunku. Upewnij się, przed wypłynięciem że na pokładzie nie ma żadnych ciężkich przedmiotów, które mogłyby się poruszać i uszkodzić statek lub jego załogę. Jeśli coś jest – wszystko musi być solidnie zabezpieczone. Obejmuje to deski, zawartość szafek, baterie, butle gazowe, zbiorniki paliwa i wody, systemy do zmiękczania wody, a nawet akcesoria umieszczone w kuchni (więcej o zmiękczaczach wody na stronie http://www.zmiekczacze.com).

Podobnie, tracąc jakikolwiek z potrzebnego ekwipunku w trudnych warunkach pogodowych może to oznaczać katastrofę, dlatego wszystko musi być odpowiednio zabezpieczone z góry i pod pokładem. Jacht musi pod każdym względem spełniać wszystkie kluczowe kryteria. Same rurociągi powinny być podwójnie przypięte do armatury i winny być przywiązane do złączki. Ten poziom szczegółowości może wydawać się przesadą, ale czas ma kluczowe znaczenie w sytuacji awaryjnej i jeśli jacht się zbyt przechyli, taki sprzęt może znaleźć się dosłownie wszędzie na pokładzie, zbierając swoje żniwo. Podobnie wszelkie uchwyty powinny być zabezpieczone linką i co najmniej dwie pompy należy zamontować – w tym jedna musi znaleźć się na pokładzie, dostępna bez otwierania zdejmowanego pokrywą. Musisz wiedzieć też gdzie znajdują się wszystkie akcesoria bezpieczeństwa, przedmioty awaryjne i apteczka – ta wiedza jest niesamowicie ważna – dlatego plan rozmieszczenia powinien być przechowywany w dobrze widocznym miejscu.

Absolutna konieczność

Ponieważ ekstremalne warunki mogą mieć wpływ na stan łodzi – trzeba na to wszystko zwracać pieczołowitą uwagę, bez względu na to czy chodzi o zmiękczacze wody czy kajutę. Na morzu wszystko ma znaczenie. Długa podróż jachtem oznacza, że obsługa żagli musi być czasem możliwa do realizacji bez pomocy drugiej osoby, gdyż nie zawsze dwie osoby są do dyspozycji. Pomyśl o tym przed wypłynięciem. Na każdym odcinku łodzi lepiej wszystko skonfigurować w tym kontekście. Tak samo jak na każdym jachcie zawsze musi się znaleźć odpowiednio doświadczony żeglarz.

Więcej na ten temat można poczytać w sieci internetowej. Najlepiej jednak zawsze odnieść się do sprawdzonego źródła, bowiem nie ukrywajmy – wypłynięcie jachtem na pełne morze nie jest błahą sprawą i wymaga doświadczenia.