Jak oświetlenie samochodowe wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

car-lights

Poprawnie działające, nieuszkodzone, niezużyte i oryginalne oświetlenie samochodowe wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy – zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Światła samochodu zwiększają nie tylko czynne, ale i bierne bezpieczeństwo w czasie jazdy, wyraźnie wpływając na zmniejszenie możliwości wystąpienia kolizji czy poważniejszego wypadku drogowego. Aby jednak oświetlenie spełniało tę funkcję, należy systematycznie kontrolować jego stan i natychmiast przeciwdziałać ewentualnym awariom.

Czystość reflektorów a percepcja kierowcy

W oczywisty sposób oświetlenie samochodowe poprawia widoczność na drodze, pomaga dostrzegać pojawiających się na niej pieszych, rowerzystów, dziką zwierzynę, przeszkody, znaki drogowe, wydłużając czas reakcji kierowcy i skracając jego drogę hamowania. Dzieje się tak wówczas, gdy zastosowane oświetlenie spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa określone przepisami, jest właściwie ustawione, a cały system oświetleniowy odpowiednio działający. Prawidłowe funkcjonowanie oświetlenia osłabione zostaje przez jego nieuchronne zużycie w wyniku codziennej eksploatacji. Pod wpływem uszkodzeń mechanicznych powstałych wskutek działania czynników zewnętrznych, takich jak uderzające kamienie, żwir, piasek i inne zanieczyszczenia (błoto, owady), porysowane reflektory bardzo szybko matowieją i tracą swoją przejrzystość. Spadek wydajności reflektora to nie jedyny skutek uboczny. Wraz z nim wzrasta ilość światła rozproszonego, która wpływa bezpośrednio na percepcję u kierowcy – męczy jego oczy, utrudniając, a czasami uniemożliwiając mu bezpieczną obserwację drogi, co stanowi szczególne zagrożenie podczas jazdy w porze nocnej.

Niebezpieczne oślepianie

reklama sklepu w InterneciePowodów niebezpiecznego oślepiania innych kierowców oraz pozostałych użytkowników ruchu drogowego może być kilka. Do głównych przyczyn zaliczyć trzeba nieprawidłowo ustawione światła oraz przeprowadzany na własną rękę tuning świetlny pojazdu. Niewłaściwie wyregulowane reflektory mogą w najgorszej sytuacji doprowadzić do wypadku. Skutkują bowiem zjawiskiem olśniewania kierowcy. Gdy prowadzimy pojazd i mijamy się z autem ze źle ustawionymi światłami, nasze źrenice odruchowo się zwężają, a my sami przymrużamy niekiedy powieki. Dowodem na to, że zostaliśmy oślepieni, jest sygnał, że w trakcie mijania się z takim samochodem, widzimy drogę jako ciemniejszą. Nie trzeba wyjaśniać, że takie zjawisko w czasie nocnej jazdy może mieć poważne konsekwencje dla nas i innych użytkowników ruchu.

Co z tuningiem oświetlenia? Chodzi o wszelkiego rodzaju przeróbki dokonywane samowolnie, na własną rękę z użyciem tanich zamienników bez obowiązkowej homologacji. Takim typem przeróbek jest montowanie palników ksenonowych w miejsce tradycyjnych reflektorów. Pseudoksenony posiadają o wiele wyższą od dopuszczonej przepisami temperaturę barwową światła. Emitują intensywną i mocną jego wiązkę na krótkiej, niewystarczającej odległości. Używanie pseudoksenonów skutkuje nie tylko niebezpiecznym oślepianiem kierowców i innych uczestników ruchu, ale prowadzi także do znacznego pogorszenia widoczności na dalszym dystansie, przez co kierowca nie jest w stanie w odpowiednim czasie zauważyć pojawiającej się na drodze przeszkody i podjąć tym samym stosownej reakcji. Nie wspominając już o tym, że tego typu „innowacyjne” oświetlenie nie posiada obowiązkowej homologacji, jego stosowanie jest zatem nielegalne. Podczas montowania pseudoksenonów kierowcy kierują się błędnym mniemaniem, że jak największa ilość światła emitowana bezpośrednio przed samochodem to dobre rozwiązanie. Tymczasem jest wręcz odwrotnie. Sytuacja taka nie idzie w parze z tym, do czego przystosowane jest ludzkie oko. Dużo światła w niewielkiej odległości to zwężona źrenica i gorsze widzenie. Pamiętać trzeba, że reflektory aut są skonstruowane w taki sposób, by mogły emitować wiązkę światła w kilka konkretnych punktów drogi, ale na dalszą odległość. Co więcej, punkty te są określone ścisłymi normami. Zamiast pseudoksenonów niewiadomego pochodzenia, warto wykorzystać żarówki halogenowe nowej generacji dające światło zbliżone do dziennego o wyższej temperaturze barwowej, ale z tymi samymi wartościami dla pozostałych parametrów (napięcia i mocy). Modelem takim jest np. COOL BLUE® Intense marki Osram i WhiteVision marki Philips. Oświetlenie to poprawia widoczność na dłuższą odległość, pozwalając zobaczyć wszystkie znaki i przeszkody na drodze. Co więcej, nie męczy tak szybko oczu kierowcy podczas nocnych podróży.

car-lights_1

Im mniej, tym lepiej

Za bezpieczeństwo na drodze odpowiedzialne jest nie tylko zewnętrzne, główne oświetlenie pojazdu, ale również jego oświetlenie wewnętrzne. Zaleca się, aby ograniczyć do najpotrzebniejszego minimum wszelkie źródła światła znajdujące się w środku samochodu. Mowa np. o przyciemnieniu oświetlenia deski rozdzielczej, powstrzymywaniu się pasażerów od używania w czasie nocnej jazdy telefonów komórkowych czy urządzeń mobilnych, o przełączeniu nawigacji na tryb nocny. Dlaczego jest to takie ważne? Ma to związek z naturalną fizjonomią oka ludzkiego, które w nocy samo adaptuje się do panujących warunków, w tym przypadku do ilości światła znajdującego się na zewnątrz samochodu, źrenice automatycznie się rozszerzają, dzięki czemu możemy zobaczyć jak najwięcej pomimo panujących ciemności. W sytuacji nadmiernego oświetlenia wnętrza auta równowaga ta zostaje niebezpiecznie zachwiana.

Jako sklep internetowy, którego głównym asortymentem jest markowe oświetlenie samochodowe, czujemy się odpowiedzialni za propagowanie wśród kierowców dbałości o stan żarówek w swoich pojazdach. Tylko oryginalne oświetlenie, systematycznie sprawdzane i wymieniane, gdy zajdzie taka potrzeba, jest gwarancją zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, że na trasie nie jesteśmy sami i bierzemy odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo swoje, ale też i innych uczestników ruchu. W naszym sklepie internetowym nocar.pl znajdą Państwo oryginalne oświetlenie samochodowe renomowanych producentów, takich jak Philips, Osram, Tungsram, Narva czy General Electric. Poza markowymi żarówkami – do samochodów, motocykli i rowerów, oferujemy także oleje samochodowe marki Castrol, pióra wycieraczek marki Bosch oraz inne samochodowe akcesoria. Więcej informacji o znaczeniu markowych żarówek dla bezpiecznej jazdy znaleźć można na naszym blogu, we wpisie „Dlaczego warto kupować markowe żarówki?”

Źródła zdjęć: pexels.com, pixabay.com

Jeden komentarz dla wpisu “Jak oświetlenie samochodowe wpływa na bezpieczeństwo jazdy?”

  1. Powiem wam, że oświetlenie to podstawa w nocy. Zawsze myślałem, że światło to światło. Miałem starszego SAABa 93 z 1998 roku. Lampy były tam fajne bo podczas jazdy oświetlały pobocze nawet (taki patent skandynawski). Ale pewnego razu SAABik padł 🙁 i dostałem zastępcze auto z http://wypozycz.net/samochod-zastepczy/. Auto miało lampy ksenonowe. Przeżyłem szok! Jak można doświetlić drogę podczas jazdy. Najczarniejsza z nocy nie jest straszna z takimi lampami. Wszystko widać daleko do przodu samochodu. Pobocze również doświetla maksymalnie. Tak więc jak ktoś ma dylemat czy zainwestować w ksenony to nie zastanawiać się tylko brać bo warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *