Samochody dostawcze mają tzw. „trudne życie”. Mogą być nad wyraz eksploatowane, obciążane towarami, a przeglądy to robi się w nich najczęściej wtedy, gdy coś się zepsuje, albo jest taki nakaz prawny (raz w roku robi się przegląd każdego samochodu). A przecież samochód ciężarowy, to nie to samo co osobowy.
Przede wszystkim tonaż, jaki ma przewozić – pomimo tego, że jest do tego dostosowany, jednak może powodować szybsze zużycie materiałów, co z kolei przedkłada się na częstsze usterki. To dlatego w samochodach ciężarowych ważniejszy jest przebieg, niż rocznik. Np. roczny samochód dostawczy, może nie mieć zbyt atrakcyjnej przeszłości. Pomimo tego, że przecież jest jeszcze na gwarancji. Jego stan techniczny może dawać wiele do życzenia oraz budzić wiele emocji – i to wcale nie tych pozytywnych.
Jedne z najlepszych i najbardziej popularnych samochodów dostawczych
Rozważając zakup dobrego samochodu dostawczego, powinno się najpierw ustalić, co chce się przewozić. Jeśli ktoś ma firmę zajmującą się dostawą węgla, czy innych – sypkich – materiałów budowlanych (piasek itp.), raczej zakupi wywrotkę. Z kolei firma transportowa, czy przewozowa postara się dopasować swoją flotę do własnych preferencji. Ale przecież najczęściej są kupowane samochody dostawcze.
Ich właściciele mają zazwyczaj małe firmy budowlane, czy też sklepy z różnymi towarami, zarówno spożywczymi, jak i tekstylnymi. Dla takich odbiorców na rynku istnieje dość dużo samochodów, mogących spełnić ich oczekiwania. Jednym z tzw. numeru 1 w rankingu niezawodności (a przecież takie auto jest jak najbardziej poszukiwane przed przedsiębiorców) jest Renault Master.
Jest to typowy transporter, posiadający aż 4 klasy ładowności, a także różne rodzaje furgonów. Generalnie, wybór jest ogromny, jedynie należy dobrać odpowiednią „pakę” oraz jak najlepszą sprawność i niezawodność i już można kupować samochód, który będzie na nas zarabiał.
W dzisiejszych czasach jest dość duży wybór „transporterów”
Gdyby tak spojrzeć wstecz, raptem może do lat PRL-u, znajdziemy tam dwa podstawowe samochody dostawcze: Żuk oraz Nysa. Nie trzeba udowadniać, że ludzie w tamtym okresie nie mieli wielkiego wyboru. Dziś – to co innego. Do tych najlepszych i najbardziej popularnych samochodów dostawczych można zaliczyć także np. Opla Movano. Produkowany przez koncern samochodowy General Motors, zaliczany jest do jednych z tych największych „dostawczaków”.
Ale nie mniejszy może być także Citroen Jumper, czy Mercedes Sprinter. Szczególnie ten ostatni może posiadać wiele rodzajów nadwozi oraz może sprostać wymaganiom przedsiębiorców zarówno tych z branży spożywczej, jak i budowlanej. Z mniejszych samochodów można wyróżnić np. Peugeot Boxer, który w podstawowej wersji ma ładowność do 3,5 tony co daje możliwość prowadzenia tego samochodu na „zwykłym” prawie jazdy – czyli „B”. Peugeot Boxer może być także dostosowany do przewozu osób. Generalnie – najważniejsze jest, aby taki „dostawczak” był jak najbardziej sprawny, wytrzymały oraz dostosowany do priorytetów nabywcy.
Poradnik opracowano wspólnie z formą oferującą przeprowadzki na terenie kraju i zagranicy.