Alfa Romeo 156 – Charakterystyka pojazdu

alfa-brera-romeo-156

Samochód Alfa Romeo 156 który występuje w wersjach sedan lub kombi jest pojazdem klasy średniej. Jest również następnym modelem Alfy Romeo 155. Model Alfa Romeo 156 został wdrożony na rynek samochodów osobowych w 1997 roku. Przez kolejne lata przechodził liczne modernizacje wyglądu. Rok 2002 nastąpiła zmiana wystroju wnętrza pojazdu, a następnie w 2003 roku zmieniono całe nadwozie – tak zwany face-lifting. Samochód Alfa Romeo 156 w 1998 roku został wybrany samochodem roku. Jego kariera zakończyła się pod koniec 2005 roku kiedy to rynek samochodowy ujrzał nowy model który go zastąpił, mianowicie Alfa Romeo 159.

Informacje podstawowe:

Marka samochodu Alfa Romeo 156 jest godnym następcą Alfy 155. Koncern pozostawił jednak pełną gamę silników o nazwie Twin Spark, utrzymali też unowocześniania z poprzedniej serii. Wygląd samochodu Alfa Romeo 156 ściśle wiąże się ze starodawnym postrzeganiem aut czyli kanciaste wykończenia karoserii, choć te w nowszej wersji zostały nieco ugładzone.

Oczywiście nie zabrakło w tym modelu nowości związanych z wprowadzeniem nowych silników. I tak powstały dwa nowe silniki Alfa Romeo 156 z silnikiem 2.5 oraz Alfa Romeo 156 z silnikiem 3.2. Dla miłośników silnika diesla również pojawił się nowy silnik z pierwszym w tym samochodzie układem Unijet (bezpośredni wtrysk paliwa).

Gdy przyszedł rok 1999 Alfa Romeo 156 zostały uaktualnione o model ze sportowym silnikiem 2.0 Twin Spark. Model ten miał zmieniony system zmiany biegów przy układzie kierowniczym. Drugim modelem była Alfa Romeo 156 2.5 z automatyczną skrzynią biegów która była jak każdy fan motoryzacji wie czterostopniowa. Model ten nosi nazwę Q.

Dla osób lubiących samochody pół-dostawcze w 2000 roku wprowadzono do produkcji Alfa Romeo 156 SportWagon – tak zwane kombi.

Na początku roku 2002 firma Alfa Romeo wprowadziła model na który czekało wielu fanów tej marki, mianowicie wersja sportowa GTA z silnikiem V6 o pojemności 3.2. W tym modelu zastosowanie sześciostopniową skrzynie biegów, oczywiście sprężoną. Ilość biegów w tym modelu wynosiła 6 biegów. Skrzynia manualna. Model 3.2 GTA łatwo rozpoznać na drodze ponieważ na znacznie obniżoną podłogę (zawieszenie). Zmieniony został również tak zwany bodykit. Ten dobry samochód GTA produkowany był prawie do końca 2005 (październik). Koncern postanowił wstrzymać produkcję tego modelu gdyż popyt na ten samochód nieco osłabł. Spowodowane to było wysoką ceną, ale największą przyczyną była premiera Alfy Romeo 159.

Modyfikacja wnętrza

Kolejnym krokiem w kierunku modelingu samochodu Alfy Romeo 159 była modyfikacja jej wnętrza. Unowocześniono pulpit sterowniczy, kierownicę. Wprowadzono zmiany w konsoli takie jak chromowane wykończenia i gadżety świetlne. Wyświetlacz elektroniczny również był nowością. Komputer pokładowy zaczął pokazywać najważniejsze dane techniczne takie jak prędkość samochodu, chwilowe oraz średnie spalanie pojazdu, temperaturę powietrza z zewnątrz oraz ilość przejechanych kilometrów.

Kolejną nowością z linii Alfa Romeo 156 był nowy pojazd z silnikiem benzynowym o oznaczeniu 2.0 JTS. Jego zaletą i punktem generalnym był bezpośredni wtrysk, jak najbardziej wysokociśnieniowy, które seryjnie były montowane jużw Alfie Romeo 159.

Kolejnej zmiany nadwozia Alfa Romeo 156 doczekała się w 2003 roku. Projektant Giugiaro zmianom podał przód samochodu oraz charakterystyczny jego tył. Niepraktyczny ze względów ekonomicznych jak i małego popytu silnik 2.5 V6 wycofano z produkcji ale wprowadzono za to dwa nowe modele pojazdów kombii CrossWagon i SportWagon, które do dziś mają liczną rzeszę fanów motoryzacji.

Produkowanie Alfa Romeo 156 definitywnie zostało zakończona w 2006 roku.

Jeden komentarz dla wpisu “Alfa Romeo 156 – Charakterystyka pojazdu”

  1. Mam znajomego, który jeździ na wyścigach WRC właśnie taką Alfą. Maleńka śmiga że hej. Siedziałem raz w środku, miłe połączenie komfortu z klasyką. Teraz kumpel ma osobistego managera http://www.tomaszjakubowski.pl i chyba przesiądą się na inny samochód. Tę Alfę może kupię to się pochwalę fotkami 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *