Ile alkoholu to już za dużo? Czy czas na detoks?

Piątek to czas relaksu kojarzony z odprężeniem przed telewizorem lub na mieście w gronie znajomych. W końcu w sobotę możemy odespać cały tydzień, spędzić czas z rodziną a nawet zorganizować małą imprezę. Niedziela to ostatni dzień weekendu przed kolejnym tygodniem pracy. Każdy z tych dni to dobra okazja do odprężenia i sięgnięcia po alkohol. Znasz to z autopsji?

Czy pijesz za dużo?

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podaje, że w ciągu tygodnia mężczyźni nie powinni spożywać więcej niż 280 mg czystego alkoholu. Ta ilość znajduje się w 13 półlitrowych butelkach piwa lub w nieco ponad trzech butelkach wina (o pojemności 0,75 l) lub w 0,8 l wódki. Z kolei dla kobiet maksymalną wypijaną ilością w ciągu 7 dni powinno być 140 ml czystego alkoholu. Aby w łatwy sposób dowiedzieć się, jaka to ilość przełożymy to na popularne trunki. Jest ona zawarta w 7 półlitrowych butelkach piwa, niecałych dwóch butelkach wina (pojemność 0,75 l) lub 420 ml czystej wódki.

Jednorazowo mężczyźni nie powinni przekraczać dawki 60 g czystego alkoholu. Nie wskazane jest więc wypicie więcej niż trzech butelek piwa o pojemności 0,5 litra, czy trzech kieliszków wina o pojemności 200 ml lub 180 ml wódki.  Dla kobiet ilość czystego alkoholu przyjmowanego jednorazowo nie powinna przekroczyć 40 g tj. dwa piwa o pojemności 0,5 litra, dwa kieliszki wina o pojemności 200 ml lub 120 ml wódki.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób Urazów i Przyczyn Zgonów określiła uzależnienie od alkoholu jako chorobę. Jej objawem jest często „mocna głowa”, uodpornienie się na tradycyjne działanie alkoholu. Organizm narażony na dużą ilość tej substancji początkowo zwiększa tolerancje na jej działanie. Aby poczuć rozluźnienie i rausz trzeba wypić więcej. Okresom abstynencji zaczyna towarzyszyć niepokój i drażliwość. Także objawy fizyczne m.in. dreszcze i drżenie kończyn, bezsenność. Receptą na te dolegliwości okazuje się drink. Myśli osób dotkniętych uzależnieniem koncentrują się wokół szukania i tworzenia okazji do jego konsumpcji. Tracą one zainteresowanie innymi sposobami spędzania czasu i kontaktem z abstynentami. Mimo pojawiających się trudności w życiu prywatnym i zawodowym nie udaje się im zakończyć picia alkoholu. Ośrodek Rozwoju i Terapii Uzależnień MEDILIFE oferuje swoją pomoc i holistyczną terapię osobom dotkniętych uzależnieniem, poznaj więcej szczegółów na stronie https://medi-life.pl/zakres-swiadczen/osrodek-rozwoju-i-terapii/.

Zatrzymaj się

Uzależnienie jest niezwykle podstępne. Często pojawia się pod przykrywką dobrej zabawy i chwili relaksu. Szalone, upojne weekendy przecież się kończą a osoby, które spożyły duże ilości alkoholu trzeźwieją i wracają do pracy. Należy wziąć pod uwagę, że nawet jednorazowe picie szkodzi organizmowi, szczególnie w wysokiej ilości. Posiadanie weekendowego rytuału, w którym alkohol jest nieodłącznym elementem to sygnał alarmowy, aby przeanalizować jego spożycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *