Felgi aluminiowe i stalowe – najważniejsze różnice

Felgi aluminiowe już od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kierowców. Głównym powodem jest ich nietuzinkowy wygląd. Jakie jednak są główne różnice w porównaniu ze stalowymi i na które warto się zdecydować? Podpowiadamy.

Waga felgi aluminiowej a stalowej

Przez pewien czas panowało powszechne przekonanie, że felgi aluminiowe są lżejsze. Jeśli porównamy wagę tej samej ilości materiału to stal będzie ważyć więcej. Jednak konstrukcja felg aluminiowych zależy także od domieszek innych materiałów w tym surowców szlachetnych, które są użyte po to, aby dodatkowo wzmocnić jej konstrukcję. Również kształt alufelg ma diametralny wpływ na masę całkowitą. Aby uzyskać podobną siłą nośną różnią się one wyglądem od felg stalowych. W większości przypadków alufelga o tej samej średnicy waży nieco więcej. Na przykład felga stalowa 15 cali to średnio ciężar około 7 kg, a aluminiowa to nieznacznie więcej, bo 7,5 kg.

Różnica w cenie felgi aluminiowej i stalowej

W większości przypadków to właśnie felga aluminiowa jest znacznie droższa. Przebicie kosztów zakupu kompletu jest często nawet trzykrotnie większe. Nie zmienia to nawet fakt, że w przypadku zakupu tańszych stalowych felg trzeba doliczyć do nich koszt kołpaków. Ich cena to zaledwie niewielki ułamek sumarycznych kosztów. Jeśli więc kierujemy się wyłącznie kwestiami ekonomicznymi to jedynym dobrym wyborem będzie komplet felg stalowych wraz z tanimi kołpakami.

Podatność na uszkodzenia

Stal jest zdecydowanie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli przypadkowo wjechaliśmy na krawężnik lub uderzyliśmy w wystający, twardy element przy drodze to najczęściej doprowadzi to co najwyżej do lekkich zarysowań. Nawet jeśli jakimś nieszczęśliwym trafem nadwyrężymy strukturę felgi to wystarczy udać się do warsztatu i z dużym prawdopodobieństwem może się okazać, że uda się to naprawić bez konieczności jej wymiany. Te mniejsze uszkodzenia wielu kierowców naprawia nawet samodzielnie, używając do tego młotka. Wszystko za sprawą tego, że stal jest po prostu plastyczna.

Inaczej wygląda to w kwestii felg aluminiowych. W zależności od zastosowanych surowców wzbogacających jej strukturę może to wyglądać nieco inaczej. Jednak faktem jest to, że o wiele łatwiej jest uszkodzić felgę aluminiową niż stalową. Z drugiej strony ogromną zaletą alufelg jest to, że są dużo bardziej odporne na niekorzystne warunki pogodowe oraz na chemię stosowaną przez drogowców w trakcie zimy. Wszystko to za sprawą wysokiej jakości lakierowania.

Wygląd felgi stalowej i aluminiowej

Felgę stalową zwykle zasłaniamy kołpakami ze względu na ich przeciętny wygląd. Natomiast alufelgi pod kątem estetyki są po prostu bezkonkurencyjne. W sklepach znajdziemy szeroki ich wybór zarówno pod względem unikatowych kształtów, jak i interesujących kolorów. Bez wątpienia niektóre z nich mogą nadać sportowy i drapieżny charakter każdemu pojazdowi. Wystarczy przekonać się na własne oczy odwiedzając stronę https://www.oponeo.pl/konfigurator-felg-stalowych-i-aluminiowych, gdzie można znaleźć coś co szczególnie przypadnie nam do gustu.

Największym wyzwaniem może być umiejętne dopasowanie kolorystyki felg do barwy karoserii własnego pojazdu. W przypadku jasnych odcieni auta nie ma to dużego znaczenia i praktycznie wszystkie kolory pasują tutaj bardzo dobrze. Jeśli jednak jesteśmy w posiadaniu ciemnego lub całkiem czarnego samochodu to trzeba mieć świadomość, że wpłynie to w istotny sposób na jego odbiór. Aby uzyskać zarówno korzystne, jak i ciekawe zestawienie barw warto posiłkować się poradami, które znajdziemy na stronie pod adresem https://www.morele.net/wiadomosc/jakie-felgi-do-czarnego-auta-jaki-kolor-wybrac/19358/.

 

 

 

Polecamy:
Nauka jazdy – wszystko co warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *