Arytmia serca – czy da się mieć nad tym kontrolę?

Czynnik ryzyka zwiększa szanse zachorowania na chorobę lub problem zdrowotny. Możesz mieć arytmie z lub bez któregokolwiek z wymienionych poniżej. Im więcej narażasz się na stan ryzyka, tym większe masz szanse na jej posiadanie. Porozmawiaj z lekarzem o krokach, które należy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko. Warto też zainwestować w ciśnieniomierz arytmia, aby mieć nad tym kontrolę.

Starzenie się

Arytmie występują częściej u osób w wieku 60 lat i starszych. Jest to częściowo spowodowane zużyciem starszego serca. Pewną rolę mogą również odgrywać inne problemy zdrowotne lub sercowe. Osoby starsze częściej mają wiele problemów zdrowotnych.

Choroby sercowo-naczyniowe

Każdy problem zdrowotny, który wpływa na pracę serca, może zwiększać ryzyko arytmii. Najczęstsze choroby serca:

 • Choroba wieńcowa

 • Niewydolność serca

 • Powiększony mięsień sercowy – kardiomiopatia

 • Wysokie ciśnienie krwi

 • Zastawkowa choroba serca

 • Infekcje, które zmieniają pracę serca i zastawek

 • Problemy z sercem lub zastawkami, które miałeś od urodzenia

Leki lub substancje, które mogą wpływać na rytm serca: palenie lub inne wyroby tytoniowe, picie za dużej ilości alkoholu, za dużo kofeiny, leki dostępne bez recepty, takie jak leki stosowane w leczeniu kaszlu lub przeziębienia, suplementy diety i ziołowe, leki na receptę stosowane w leczeniu, nielegalne narkotyki, takie jak kokaina i amfetamina.

Na rytm serca mogą również wpływać: wcześniejsza operacja serca, cukrzyca, bezdech senny, długotrwały stres, zaburzenia odżywiania, takie jak jadłowstręt psychiczny, zaburzenia równowagi elektrolitowej, takie jak niski poziom potasu lub wapnia we krwi.

Objawy arytmii

Większość ludzi nie zauważa problemów z rytmem serca. Przychodzą i odchodzą i są trudne do przewidzenia. W większości przypadków serce naprawia błędy i bije normalnie. Ale w innych okolicznościach – te błędy mogą trwać dłużej. Dzięki temu serce nie działa tak, jak powinno. Długotrwałe problemy mogą być spowodowane rytmem lub innymi problemami. Kiedy twoje serce nie nadąża za potrzebami twojego ciała, możesz zacząć zauważać problemy.

Najczęstsze to:

 • Trzepotanie lub pomijanie, dodatkowe lub mocne bicie serca – kołatanie serca

 • Serce bije zbyt szybko – tachykardia

 • Serce bije zbyt wolno – bradykardia

 • Posiadanie słabych mięśni

 • Problemy z oddychaniem

 • Problemy z jasnym myśleniem — łagodne upośledzenie funkcji poznawczych.

Niedokrwienie to ograniczenie przepływu krwi. Może się to zdarzyć w dowolnym miejscu ciała, nawet w mięśniu sercowym. Serce i ciało potrzebują pewnej ilości krwi do prawidłowego funkcjonowania. Spadek przepływu krwi może prowadzić do bólu w klatce piersiowej — dusznica bolesna, która może być objawem choroby wieńcowej. Z czasem obniżony przepływ krwi może uszkodzić mięsień sercowy i spowodować jego blizny. Może to prowadzić do arytmii.

Niektóre arytmie, które możesz uważać za nieszkodliwe, ale inne mogą powodować udar, zawał serca, nagłe zatrzymanie akcji serca lub śmierć. Jeśli masz którykolwiek z nich, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

Zakup używanego iPhone na powinieneś co uważać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *