Auto złom i skup aut- co łączy te dwa miejsca?

Usług związanych ze skupem aut i złomowaniem samochodów jest niesamowicie wiele. Wystarczy, że spojrzymy na ogłoszenia usług motoryzacyjnych na jednym z największym portalu ogłoszeniowym w Polsce- są ich tysiące. Możemy natknąć się również na inne formy ofertowania takich miejsc- ulotki, wizytówki. Wiele nagłówków jest ze sobą niespójnych- mówią o skupie aut, inne zaś o złomowaniu. Czy finalna usługa, którą dostajemy jest taka sama? Czy skup aut jest bardziej korzystny?

Skup aut używanych czy złomowanie?

Zdarza się, że pomimo różnicy w nazewnictwie skup aut i złomowanie pojazdów to dokładnie to samo! Jest tak w wypadku aut o niskiej wartości, które koniec końców i tak „idzie na żyletki” w hucie metali. Wiadomym jest, że niesprawny pojazd, o wartości rynkowej poniżej tysiąca złotych raczej nie znajdzie swojego kolejnego właściciela, a jedynie może posłużyć jako baza podzespołów, katalizatora, czy innego osprzętu samochodowego. Skup takich aut ma jednak jedną zasadniczą różnicę- kwestię prawną. Aby móc zrezygnować z obowiązkowego ubezpieczenia OC koniecznym jest wyrejestrowanie pojazdu. Umożliwia to wydane przez Stację Demontażu Pojazdów zaświadczenie o przyjęciu auta do kasacji. Za wyjątkiem sytuacji, w których nasze auto zostanie skradzione i innych sytuacji wyjątkowych, jego legalne wyrejestrowanie jest możliwe tylko za pomocą tego właśnie dokumentu. Oczywiście sprzedaż auta i legalna umowa również zwalnia nas z konieczności opłacania OC, a właściwie to przenosi ją na nowego właściciela. Problem pojawia się w momencie, gdy na dokumencie widnieją fikcyjne dane, bądź osoba nieżyjąca. Musimy się w takim przypadku liczyć z tym, że odezwie się do nas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Przy dobrym obrocie spraw czeka nas złożenie stosownych wyjaśnień, a przy tym mniej optymistycznym wariancie- może na nas zostać nałożona kara administracyjna i obowiązek zapłaty składek wstecz.

Fachowy skup samochodów

Inaczej sytuacja ma się podczas korzystania z usług renomowanych firm. Specjaliści w branży skupu aut otwarcie przedstawiają tą kwestię – gdy pojazd nadaje się do dalszej odsprzedaży, oferują jego skup, w przeciwnym zaś złomowanie. Jeśli chodzi o ten pierwszy rodzaj usług – polecane auto skupy zawsze spisują legalną umowę kupna sprzedaży na swoje rejestrowe dane działalności (w wyjątkowych wypadkach na zgodne z prawdą osobiste dane) i oferują przeprowadzenie czynności w sposób czysto legalny. Auta, które sprzedaje się na skupie nie muszą być „parolatkami”, często zdarza się, że odkupuje się auta i dwudziestoparoletnie, niesprawne, do renowacji, oraz uszkodzone. Możliwy jest także skup aut rozbitych, powypadkowych. Na terenie miasta Gliwice swoją firmę prowadzi skup aut Exmet – jedna z ważniejszych firm w tym rejonie, oferująca auto złom oraz skupowanie samochodów. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż czy kasację auta w takiej firmie, możem mieć pewność, że wszystko będzie przeprowadzone zgodnie z wytycznymi, procedurami, a szczegóły złomowania zostaną dopięte na ostatni guzik.

Auto złom w dobrych cenach

W sytuacji, gdy nasze auto, którego chcemy się pozbyć powinno zostać oddane do złomowania, również warto wziąć pod uwagę usługi firmy godnej polecenia. Za wyjątkiem obowiązkowego zaświadczenia o przyjęciu pojazdu do demontażu, drugim istotnym aspektem będzie dla nas cena za złomowanie auta. Duże i sprawdzone firmy mogą zaoferować swoim klientom wysokie stawki płacone za kg masy pojazdu. Należy pamiętać, że aby pozbyć się samochodu poprzez jego złomowanie, dany pojazd powinien być kompletny- tj musi posiadać silnik, katalizator, tabliczkę z nr vin. Nie koniecznie musi być sprawny, czy „jeżdżący”. Transport uszkodzonych pojazdów odbywa się za pomocą lawety- a więc jego dostarczenie w ten sposób nie stanowi żadnego problemu. Oczywiście w przypadku możliwości samodzielnego dojazdu do punktu złomowania możemy liczyć na lepszą cenę- warto o tym pamiętać i w przypadku, gdy taka podróż jest możliwa (oraz bezpieczna) dobrze wybrać się złomowanym pojazdem wprost do auto złomu.

Opracowanie: Exmet- Gliwice Auto złom i skup aut, ul. Liliowa 21, 44-100 Gliwice
https://www.exmet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *