Auto w samochodzie: czyli jak i dlaczego wybieramy fotelik samochodowy?

CarSeatBooster_rotator

Fotelik samochodowy jest niezbędnym elementem wyposażenia zabezpieczającego dla dzieci podróżujących pojazdem. Dzisiaj o tym, co musisz wiedzieć o fotelu samochodowym dla swojego dziecka.

Fotelik samochodowy – kiedy jest potrzebny?

Jeśli planujesz zabrać dziecko do domu ze szpitala samochodem – już wtedy potrzebujesz fotelika samochodowego. Twoje dziecko musi być zgodnie z prawem prawidłowo transportowane w foteliku samochodowym, zazwyczaj do co najmniej 7 lat. Jeśli potrzebujesz więcej przekonujących informacji, rozważ te wytrącające z równowagi dane statystyczne: co roku około 170000 dzieci zostaje rannych w wypadkach samochodowych, a np. w 2014 roku ponad 1000 z nich zmarło.

W rzeczywistości urazy poniesione w wypadku samochodowym są główną przyczyną śmierci dzieci do wieku 9 lat. Powód? Wiele dzieci nie jest odpowiednio zabezpieczonych w foteliku. Właściwe korzystanie z siedzeń samochodowych może zapobiegać śmierci wielu małych istnień.

I chociaż można założyć, że większość z tych tragedii wynika z zbyt dużych prędkości jazdy, prawdą jest, że 75 procent wypadków drogowych występuje na drogach lokalnych lub na autostradach, a połowa wypadków związanych z dziećmi ma miejsce na ulicach, gdzie ograniczenie prędkości wynosi do 50 km na godzinę. Więc jest to jeden element wyposażenia dla niemowląt, które musisz kupić jeszcze na długo przed przyjściem dziecka na świat. Właściwie warto zacząć kupować fotelik samochodowy w szóstym lub ósmym miesiącu ciąży. To powinno dać wystarczająco dużo czasu, aby wybrać odpowiednie siedzenie.

Wybór fotelika bezpieczeństwa

Wszystkie foteliki samochodowe aktualnie dostępne na rynku spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa i higieny więc każda fotelik samochodowy, który kupisz, jest technicznie bezpieczny. Wystarczy spojrzeć na te dostępne w techsat24.pl, by się o tym przekonać. Jednak nawet jeśli fotelik samochodowy spełnia w pełni normy rządu nadal mogą występować problemy z bezpieczeństwem, jeśli nie jest on zainstalowany odpowiednio lub jeśli jest używany nieprawidłowo. Najbezpieczniejsza opcja fotelika samochodowego jest zatem taka, która najlepiej pasuje do Twojego dziecka i Twojego samochodu i jest najłatwiejsza w obsłudze.

Istnieją różne podstawowe typy foteli samochodowych do wyboru. Miejsca do siedzenia dla niemowląt, które powinny zawsze znajdować się w tylnej części samochodu. Najbezpieczniej jest wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej – w rzeczywistości najnowsze wytyczne mówią, aby utrzymać dziecko w takim foteliku aż do 2 roku życia, wtedy bowiem osiąga maksymalną wysokość siedzenia i przekracza ograniczenia wagi. Są też siedzenia dla dzieci przeznaczone dla tych, które mają co najmniej 4 lata. Używają już tradycyjnych pasów na ramię, aby zabezpieczyć dziecko. Są jeszcze bardziej w porządku, gdy są wyposażone w fotelik samochodowy, który zapewnia podparcie dla głowy.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wybierania fotelika samochodowego, warto zapoznać się z dostępnymi w siec artykułami dotyczącymi siedzeń dla niemowląt, lub porozmawiać z innymi rodzicami o ich wyborach.

Jeden komentarz dla wpisu “Auto w samochodzie: czyli jak i dlaczego wybieramy fotelik samochodowy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *