Wybierając się z rodziną na dłuższe zimowe wakacje, na krótki wypad za miasto bądź też podróż po mieście musimy pamiętać o kliku ważnych kwestiach. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo. Może być one zapewnione, jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie naszego samochodu, a także siebie jako kierowcy.
O czym pamiętać wybierając się w podróż autem z rodziną?
Zimowe warunki na drodze wymagają od kierowcy większej koncentracji i czujności podczas jazdy, a także szczególnej ostrożności w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy samochodami. Kiedy planujesz dłuższą podróż wsiadaj do auta będąc wypoczętym i rób postoje co 2,5-3 godziny. Podczas przerwy najlepiej trochę pospaceruj. Staraj się nie prowadzić samochodu w zimowej odzieży i butach z grubą podeszwą, gdyż to wszystko ogranicza pracę za kierownicą. Pamiętaj o atestowanych fotelikach dla dzieci tylko one gwarantują bezpieczeństwo. Musi być on dopasowany do wagi Twojego dziecka i musi się ono w nim mieścić. Warto sprawić mocowania. Dziecko w foteliku powinno siedzieć bez kurtki, podczas jazdy nie powinno jeść ani pić, aby uniknąć ewentualnego zadławienia. Jeśli czegoś dziecko potrzebuje, należy się zatrzymać. Nigdy nie powinno być ono np. przewijane przez mamę, w trakcie gdy tata prowadzi pojazd. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Po odpowiednim przygotowaniu siebie i rodziny oraz zaplanowaniu swojej podróży (łącznie z postojami na tankowanie) czas spojrzeć na samochód. To on jest tutaj Twoim przyjacielem.
Jak przygotować samochód do jazdy zimą?
Należy przede wszystkim pamiętać o wymianie opon na zimowe. Oczywiście na temat tego kiedy powinno się to zrobić, krąży bardzo wiele opinii, jednak najbardziej słuszna to ta, którą przedstawiają producenci opon. Mianowicie opony zmieniamy na zimowe, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia, spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
Jeśli jedziesz w tereny, gdzie pokrywa śnieżna jest duża, warto się również zaopatrzyć w łańcuchy śniegowe renomowanych firm. W niektórych regionach zarówno w Polsce, jak i w Europie są one nawet obowiązkowe. Gwarantują one bezpieczeństwo i spokój podczas podróży, szczególnie w górach i na drogach, które są mniej uczęszczane. Przed ich zakupem pamiętaj o zaleceniach producenta, dopieraj je biorąc pod uwagę rozmiar opon. Kiedy założysz je na opony nie przekraczaj prędkości 40 km/h i zdejmij je, gdy wyjedziesz z wymagającej ich nawierzchni.
Zadbaj o widoczność
Podczas opadów śniegu i śniegu z deszczem bardzo ważna jest widoczność. Przed wyjazdem sprawdź stan wycieraczek ponieważ to dzięki nim przednia szyba w samochodzie zapewni Ci optymalną widoczność i podniesie komfort jazdy. Na rynku dostępna jest wiele firm produkujących wycieraczki do różnych modeli samochodów. Są lepsze (droższe) i gorsze (tańsze) produkty. Czy warto więc dopłacić do wycieraczek samochodowych? Uważamy, że tak. Wybraliśmy do testów zwykłe, tanie pióro wycieraczki oraz wycieraczki firmy BOSCH Aero Twin (dostępne np. tutaj). Różnica była widoczna a właściwie słyszalna od razu. Tanie wycieraczki pracując w deszczu ze śniegiem na przedniej szybie wydawały specyficzny dźwięk, który przy dłuższej jeździe może być denerwujący. Przy tych samych warunkach atmosferycznych wycieraczki Aero Twin pracują cicho i wydajnie. Różnica polega na zastosowanej gumie, która ma w sobie domieszkę specjalnej mieszanki silikonowej. Jest na tyle twarda aby bez problemowo ściągać brud i śnieg z szyby i na tyle elastyczna i cicha aby nie sprawiała problemów kierowcy.
Co sprawdzić w samochodzie?
- Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy
- akumulator
- termostat
- płyn chłodzący
- hamulce
- poziom oleju
- układ wydechowy
- układ ogrzewania
- układ zapłonowy
- oświetlenie pojazdu
- światła awaryjne.
Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz się do mechanika i wszystko porządnie sprawdzisz. To zagwarantuje, że wyjedziesz w trasę pewien i że Twój samochód będzie ci służył przez całą podróż.
Co warto mieć w samochodzie oprócz podstawowego wyposażenia- czyli niezbędnik zimowy?
- Odmrażacz (noś go w kieszeni)
- miotełka do odśnieżania
- skrobaczka do szyb
- koc
- latarka.
Te rzeczy ułatwią Ci szybkie rozpoczęcie podróży, a także pomogą, jeśli będzie taka potrzeba.
Podróż z rodziną na narty – jak bezpiecznie przewieźć narty?
Jeśli planujemy wraz z rodziną wybrać się na narty, to ważnym elementem naszej podróży będzie ich bezpieczne przewiezienie. Aby je przymocować na dachu samochodu przede wszystkim potrzebny będzie bagażnik bazowy. Możemy wybierać wśród stalowych lub aluminiowych. Warto zdecydować się na taki, który będzie miał solidną konstrukcję, oraz na taki, do którego bez problemu zamontujemy dowolny uchwyt na narty. Przy wyborze uchwytu najpierw trzeba określić jaką liczbę par nart będziemy przewozić. Najlepiej wybrać nieco większy uchwyt na narty, będzie on łatwiejszy w obsłudze i nie będziemy musieli się martwić czy narty się zmieszczą czy nie. Wszystkie uchwyty na narty są zamykane na klucz. Warto również zapoznać się z przepisami przewożenia nart w innych krajach, aby uniknąć mandatu, czasem wymagane jest, aby narty np. nie wystawały poza obrys samochodu. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu nart np. poprzez pokrycie ich większą ilością smaru.
Jak zmieścić bagaż?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dużego bagażnika, jednak taka opcja jest dostępna głównie w samochodach typu kombi. Jeśli bagaże nie mieszczą się w bagażniku, nie rozkładajmy ich w kabinie pojazdu – w przypadku gwałtownego hamowania mogą się niekontrolowanie przemieszczać i stwarzać zagrożenie dla pasażerów. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja tzw. boxa dachowego na bagażniku bazowym.
Jeśli tak przygotujemy samochód, siebie oraz swoją rodzinę do podróży powinniśmy podróżować bezpiecznie. Zimą należy przede wszystkim pamiętać o zmiennych warunkach atmosferycznych i zawsze dopasowywać do nich prędkość, a także zachować szczególną ostrożność. Szerokiej drogi!