Bezpieczeństwo na drodze to jedno z poważniejszych zagadnień, które dotyczy każdego człowieka. Jest ono istotne dla tych z nas, którzy korzystają z samochodów, ale jeszcze bardziej ważne jest dla każdego potencjalnego pieszego lub pieszej, zamierzających przejść przez jezdnię. Prawie połowa śmiertelnych wypadków w Polsce z udziałem pieszych ma miejsce na zebrze. Każda inicjatywa, która jest w stanie poprawić nasze bezpieczeństwo w tym newralgicznym miejscu jest na wagę złota. Warto więc zapoznać się z różnymi nowinkami, które mogą poprawić komfort przekraczania ulicy o każdej porze dnia czy nocy.
1. Przyjazne przejście dla pieszych
2. Rozwiązanie z górnej półki
Przyjazne przejście dla pieszych
Kluczem do odpowiedzialnego przechodzenia przez jezdnię jest nasza uwaga oraz odpowiednio oznakowane przejście dla pieszych. Jednym z ciekawszy rozwiązań tego problemu, na jakie możemy się natknąć, są aktywne przejścia dla pieszych. Dzięki nim pieszy zyskuje większą pewność, że przekraczając dowolną drogę, będzie mógł to zrobić w pełni bezpiecznie. Jak mówią dane, aż siedemdziesiąt procent przejść dla pieszych w Polsce wymaga pewnych poprawek, tak aby każdy pieszy uczestnik ruchu mógł czuć się tam bardziej chroniony. Poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych powinna być oczkiem w głowie wszystkich tych podmiotów, które przejściami takimi zarządzają. Wypadki na przejściach często kończą się śmiercią przechodzącej osoby, a także wiążą się z trwałym kalectwem. Trzeba więc zrobić wszystko co w naszej mocy, by sytuacji takich unikać. Na szczególne niebezpieczeństwo są tam narażone dzieci, osoby starsze, czy też niedowidzące.
Rozwiązanie z górnej półki
W celu uzyskania większego bezpieczeństwa na przejściach można zainwestować w aktywne przejścia dla pieszych. Są one skonstruowane tak, by pieszy, który zbliża się do pasów, był na nich jak najbardziej widoczny. Ten problem staje się szczególnie istotny w nocy, a także w porze jesienno-zimowej. Jedno z takich kompleksowych rozwiązań ma dla nas firma Alumast. Jej przejście składa się z dwóch słupów kompozytowych wyposażonych w dodatkową sygnalizację świetlną oraz głosową, która uaktywnia się, gdy do przejścia zbliża się człowiek. Dzięki temu prowadzący auto jest w stanie odpowiednio szybko zareagować, gdyż sygnały świetlne są widoczne nawet z odległości dwustu metrów. Dodatkowo podświetlany jest także znak drogowy oraz obydwa słupy, w których znajdują się dodatkowe światła ostrzegawcze. Takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczne dotarcie do domu bez względu na porę roku czy też porę dnia.