Nieprawidłowo przeprowadzany przewóz towarów to bardzo częsta przyczyna wypadków drogowych. Warto więc zwrócić uwagę na kilka zasadniczych czynników, które wpływają na bezpieczny przewóz towarów różnego rodzaju. Przede wszystkim należy uważać na takie kwestie jak odpowiednie rozmieszczenie oraz mocowanie ładunku a także stały nadzór nad towarem.
PRZEPISY PRAWNE A PRZEWÓZ TOWARÓW
W prawie o ruchu drogowym zamieszczone są przepisy w jaki sposób umieszczać towar na podjeździe oraz jak je prawidłowo przewozić. Po pierwsze więc masa ładunku nie powinna przekraczać dopuszczalnej ładowności samochodu lub tez jego całkowitej masy. Nie może również przekraczać dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę. Kolejną sprawą jest to, by towar nie ograniczał widoczności dla kierowcy, nie zasłaniał świateł, tablic rejestracyjnych itd. Towar nie może również wystawać z tyłu pojazdu na długość przekraczającą 2 metry. Ponadto konieczne jest zabezpieczenie ładunku przed zmianą położenia oraz możliwością wywoływania zbędnego, nadmiernego hałasu.
ZABEZPIECZENIA TOWARÓW ZA POMOCĄ PASÓW I MAT
Wprowadzenie ładunku na samochód oraz odpowiednie jego rozmieszczenie to obowiązki załadowców, jednak nad tego typu czynnościami powinien czuwać kierowca, jako że to on będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo towaru podczas transportu. Do obowiązków kierowcy należy również zabezpieczenie ładunku przed przemieszczaniem. Do tego rodzaju czynności służą specjalne pasy, posiadające wytrzymałość 4 – 5 ton. Pasy do lawety można zakupić w sklepie internetowym Twojepasy.pl. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie mat, na których stawia się towar. Przewozy na zlecenie to odpowiedzialność tylko i wyłącznie nadawcy, który odpowiada za szkodę powstałą np. na skutek zamieszczania nieprawidłowych danych zawartych w dokumentach przewozowych.
STAŁY NADZÓR TOWARU
Bardzo ważną sprawą dla bezpieczeństwa transportu towarów jest nadzór, który jest nad nim wykonywany. Należy nadzorować towar zarówno podczas załadunku, jak i w trakcie jego transportowania, który niejednokrotnie trwa kilka dni. Kontroli ładunku dokonuje kierowca podczas postojów przeznaczonych np. na odpoczynek czy tankowanie. Niektóre firmy transportowe, aby uniknąć problemów z kradzieżą towaru lub też z jego przesunięciem podczas jazdy instalują specjalne systemy monitorujące oparte na działaniu czujników, kontrolujących nierównomierne rozłożenie towaru.
Do obowiązków każdego przedsiębiorcy zajmującego się transportem różnego rodzaju towarów należą również takie kwestie jak dostarczenie kierowcy niezbędnych akcesoriów służących do zabezpieczania ładunku. Ponadto pracodawca powinien odpowiednio szkolić swoich kierowców, tak by zdawali sobie oni sprawę jakie są przepisy prawne dotyczące transportu, jak należy prawidłowo zabezpieczać ładunki. Tego typu szkolenia nie są drogie, a dają pracodawcy i pracownikowi poczucie dobrze wypełnionego obowiązku, odpowiedniego zabezpieczenia towaru oraz eliminacji dodatkowych kosztów wynikających np. z konieczności płacenia mandatów.