Bierzesz udział w wypadku? Sprawdź, jak się zachować i o czym należy pamiętać

Wypadek samochodowy to sytuacja, w której nie chce się znaleźć nikt. Niestety – jak inne nieprzewidywalne zdarzenia – czasem po prostu się dzieje. Bez względu na to, czy jesteś sprawcą, czy poszkodowanym, powinieneś wiedzieć, jak się zachować. A może nie jest to wypadek samochodowy, tylko kolizja? Poznaj między nimi różnice. Upewnij się, że właściwie postąpisz, gdy już dojdzie do zdarzenia na drodze.

Wypadek samochodowy czy kolizja?

Bardzo ważną rzeczą, o której powinien wiedzieć i pamiętać każdy kierowca, jest to, że nie każde zdarzenie na drodze jest jednoznaczne z wypadkiem samochodowym. Oczywiście nikt nie będzie miał wątpliwości, że utrącenie lusterka lub zarysowanie karoserii wypadkiem samochodowym nie jest, jednak możesz nie być pewien, kiedy potencjalny wypadek to jedynie kolizja.

Klasyfikacja wypadku samochodowego i kolizji – potocznie zwanej stłuczką – opiera się o powagę zdarzenia mierzoną ludźmi, którzy w jej wyniku ucierpieli. Oznacza to, że jeśli samochody się zderzyły, a nawet uszkodziły w stopniu niemożliwym do naprawienia, ale nie było ofiar, masz do czynienia z kolizją. Wypadek samochodowy to taka sytuacja, w której albo zginęli ludzie, albo doznali uszczerbku na zdrowiu w wysokim stopniu, czyli niemożliwym do wyleczenia w ciągu siedmiu dni.

Przeczytaj artykuł: Czym jest OC, AC, NNW, assistance?. To właśnie dzięki tym ubezpieczeniom zyskujesz dodatkową ochronę w czasie szkody, której to Ty jesteś sprawcą. O ile OC przysługuje osobie poszkodowanej, z AC oraz NNW skorzystasz również jako winowajca.

Jak postępować, gdy dojdzie do wypadku samochodowego?

Wiedza dotycząca klasyfikacji czynu jest ważna między innymi dlatego, że w zależności od rodzaju zdarzenia drogowego musisz zachować się w odmienny sposób.

Jeśli jesteś uczestnikiem poważnego w skutkach wypadku drogowego, przede wszystkim zadzwoń na pogotowie. Upewnij się, że osoby biorące udział w zdarzeniu żyją. Jeśli są w ciężkim stanie, pomóż im na tyle, na ile możesz. Następnie wezwij policję – to bardzo ważny, nieodłączny krok. Również wymagany prawnie. Najlepiej zadzwonić na 112 i poprosić o przysłanie zarówno pogotowia, jak i policji. Pozostaje jeszcze kwestia samochodów. Czy je ruszać? Odpowiedź brzmi: nie! Nawet jeśli ulica stała się przez to nieprzejezdna, do czasu, aż policja przyjedzie, dokona oględzin i wykona zdjęcia, nie wolno Ci przemieszczać pojazdów. Zostanie to potraktowane jako zacieranie śladów.

Mniej zachodu jest przy kolizji i drobnej stłuczce. Tu nie musisz wzywać ani pogotowia – chyba że wymaga tego sytuacja – ani policji. Służby będą potrzebne tylko wtedy, jeśli nie będziecie mogli ustalić z drugim kierowcą, kto zawinił. Pamiętaj za to, że jesteś zobowiązany do usunięcia samochodów z drogi. Kolizja nie powinna zablokować ulicy ani uczynić jej nieprzejezdną dla innych uczestników ruchu. Wymień się z drugim kierowcą danymi personalnymi oraz numerem polisy sprawcy. Spiszcie wspólne oświadczenie o zajściu – będzie potrzebne poszkodowanemu do uzyskania odszkodowania.

Przede wszystkim jednak jeźdź uważnie. Stosuj się do przepisów i zachowuj odpowiednie odległości. Czasem zagapienie się lub zmęczenie potrafi przyczynić się do poważnych zdarzeń na drodze. Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu ani gdy chce Ci się spać. Zawsze pamiętaj o opłacaniu składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Polecamy również odtrucie alkoholowe warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *