Jakie opony do maszyny budowlanej sprawdzą się najlepiej podczas pracy w zimowych warunkach?

Wybór opon do naszym budowlanych jest obecnie niezwykle szeroki. Do każdego rodzaju prac znajdziemy bowiem inne, polecane komponenty. To, na co musimy zwrócić uwagę wybierając odpowiednie to przede wszystkim warunki pracy urządzenia, a także rodzaj terenu, na którym będziemy użytkować opony.

Opony do maszyn budowlanych – co to takiego?

Opony do maszyn budowlanych, zwane także oponami przemysłowymi oraz budowlanymi, przeznaczone są do pojazdów specjalistycznych, które znajdują swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w rolnictwie oraz innych dziedzinach gospodarki, która potrzebuje potężnych oraz specjalistycznych urządzeń, odpornych na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Opony te mają zapewnić wszystkim dookoła – łącznie z kierowcą oraz osobami znajdującymi się poza pojazdem, całkowite bezpieczeństwo oraz najwyższy komfort pracy ekipy. Opony te muszą być zatem trwałe, solidne oraz wyróżniać się doskonałą wydajnością.

Opony przemysłowe – co je wyróżnia?

Opony do maszyn budowlanych charakteryzują się dużą masą oraz wielkością, a także innym, niż w przypadku opon dostosowanych do samochodów osobowych, bieżnikiem. Jest on bowiem specjalnie dostosowany do trudnego podłoża, a także trudnych warunków pogodowych i terenowych. Co ciekawe – wyróżniają się one nie tylko na tle opon do pojazdów osobowych, ale i różnią się między sobą – zupełnie inna konstrukcja cechuje opony przemysłowe letnie, a inna zimowe.

Inwestując w dobre opony do maszyn budowlanych (zob. https://sklep.interhandler.pl/opony/opony-taurus) musimy mieć na uwadze, iż maszyny te wykonują wiele czynności, które podlegają ogromnym obciążeniom. Opony muszą być więc dostosowane do wielu manewrów na podłożu – zarówno w grząskim, jesiennym bagnie, jak i na grubej warstwie zimowego lodu. Nawet najtrudniejsze warunki pogodowe nie mogą bowiem wpływać na płynną pracę maszyny oraz jej poruszanie się jeśli ważna jest efektywność owej pracy.

Opony do maszyn budowlanych na zimę – najważniejsze zasady

W zależności od tego, z jakim przemysłem mamy do czynienia, doskonale sprawdzą się łańcuchy zakładane na opony lub wypełnienie ich elastomerem. Pierwszy sposób sprawdzi się przede wszystkim w wąskich oraz naprawdę oblodzonych miejscach. Specjalna konstrukcja łańcuchów uniemożliwia uszkodzenie się zarówno bieżnika, jak i opony. Mimo tego, że łańcuchy przewyższają cenę opony, ich zakup znacznie zwiększa trwałość ogumienia.

Do pracy w bardziej grząskich terenach takich jak składnia złomu czy wysypisko śmieci znacznie lepsze jest wypełnienie opon elastomerem. Zmniejszy się wówczas ryzyko przestojów podczas pracy, a także koszty napraw spowodowanych przebiciem opony. Wypełnienie to nie jest niestety tanie, jednak znacząco wspomaga pracę opon, szczególnie zimą. Co więcej, częste zmiany kierunku jazdy oraz przyspieszanie mogą spowodować większe zużycie paliwa – wszystko ze względu na większą masę maszyny

Polecamy:
Części do maszyn CAT – gdzie można je kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *