Buty na obcasie a prowadzenie samochodu

Jedne kobiety nie mają nic przeciwko prowadzeniu aut w szpilkach, a inne unikają tego, jak tylko mogą. Dowiedz się, czy wolno prowadzić samochód w szpilkach, czy jest to bezpieczne i jakie buty najlepiej sprawdzają się za kierownicą.

Buty na obcasie – czy wolno w nich prowadzić?

W polskim prawie nie ma zapisów, mówiących o tym, że nie wolno prowadzić samochodu w butach na obcasach czy w klapkach, czyli w butach, który nie trzymają się pięty. Mimo braku takiego zapisu zdarzały się sytuacje, w których kobiety prowadzące w wysokim obuwiu otrzymywały mandaty. Powodem tych mandatów było stwarzanie sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Brak wygody podczas jazdy może skutkować problemami w zapanowaniu nad samochodem, a od tego jest bardzo krótka droga do spowodowania niebezpiecznej sytuacji.

Prawo zakłada, że karę grzywny może otrzymać kierowca, który nie zachował należytej ostrożności i spowodował zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadzenie w butach na wysokich obcasach może powodować takie zagrożenie i w takim przypadku mandat byłby jak najbardziej zasadny. Jednoznacznej interpretacji jednak nie ma i kobieta, która nie stwarza zagrożenia, nie powinna otrzymać mandatu za jazdę w wysokich butach. Porównując buty na obcasach na stronie 7buty.pl/damskie/buty-na-obcasie, z pewnością zastanowisz się, który z prezentowanych modeli nadaje się do samochodu. To nie jest jednoznaczne, ale z pewnością im niższy obcas, tym lepiej.

Prowadzenie samochodu w butach na obcasie – czym może grozić?

Kobieta, która prowadzi samochód od wielu lat i ma w tym doświadczenie, będzie umiała jechać nawet w butach na bardzo wysokich obcasach, ale osoba niewprawna może odczuć negatywne skutki takiej jazdy.

Przede wszystkim jazda w wysokich obcasach grozi utknięciem szpilki lu obcasa pod pedałem. Obcas lub szpilka mogą się też wbić w dywanik samochodowy i utknąć w nim w najmniej odpowiednim momencie. Mało tego, podczas jazdy w wysokich obcasach ułożenie stóp jest nienaturalne, co utrudnia naciskanie pedałów, a w dodatku podczas jazdy z takim nienaturalnym ułożeniem stóp szybko niszczymy buty. Ścierają się nie tylko obcasy, ale też części pięty. To jest szczególnie widoczne na butach wykonanych z zamszu. Takie buty można zetrzeć nawet w ciągu godziny.

Jakie są najlepsze buty do auta?

Zdecydowanie najwygodniej i najbezpieczniej jeździ się w butach na płaskich obcasach, a dodatkowo w takich, które dobrze trzymają się stóp. Wyjątkowo dobrze jeździ się w butach sportowych, w trampkach, w balerinach, a nawet w sandałach, bo okalają palce oraz pięty, więc nie ma obawy, że zsuną się ze stóp. Zdecydowanie niezalecane są natomiast japonki albo klapki wykonane z tworzyw sztucznych. Takie buty mogą się dosłownie ślizgać na stopach, a jest to tym bardziej dotkliwe, im temperatura w samochodzie jest wyższa. Największą uciążliwością będzie jazda w gumowych klapkach autem bez klimatyzacji. Im wyższa temperatura wewnątrz samochodu, tym bardziej pocą się Twoje stopy, a to odbiera komfort i powoduje niebezpieczeństwo.

Wybór butów do samochodu to nie tylko kwestia naszej wygody, ale też bezpieczeństwa naszego i innych ludzi. Jeśli musisz jechać na jakieś ważne spotkanie i chcesz włożyć buty na obcasach, to można ze sobą zabrać do samochodu drugą parę płaskich butów do jazdy. Auto możesz prowadzić np. w płaskich butach sznurowanych, a po przyjeździe na miejsce zmienić obuwie na szpilki lub buty na koturnie. Tym sposobem gwarantujesz sobie zarówno elegancki wygląd, jak i bezpieczeństwo podczas jazdy. Możesz bezproblemowo wciskać pedały i nie obawiasz się, że but nagle spadnie albo zaklinuje się pod pedałami. Zobacz takie buty w portalu 7BUTY i wybierz najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *