Jak dbać o powłokę ceramiczną? Mycie, przegląd ceramiki na auto, co jeszcze?

Decyzja podjęta, ceramika na auto nałożona – i co teraz? Czy samochód nie będzie się brudził? Jak często trzeba korzystać z myjni? Podpowiadamy, jak dbać o powłokę ceramiczną, aby zachowała swoje właściwości przez długie lata.

Powłoka ceramiczna – co musisz wiedzieć?

Na początek, dla niewtajemniczonych, mamy kilka podstawowych informacji. Ceramiczne zabezpieczenie lakieru sprawia, że karoseria jest szklista, jej kolor pogłębiony, nie osiadają na niej krople wody (efekt hydrofobowy). Z praktycznych zalet, samochód po aplikacji powłoki ceramicznej o wiele łatwiej się czyści, brud nie przywiera tak mocno i szybko. Ale… nie oznacza to, że nie przywiera w ogóle, a auto nie będzie się brudzić przez następny rok, czy kilka lat.

Ważne jest, aby to podkreślić, ponieważ w wyniku wprowadzających w błąd działań reklamowych studiów detailingowych, czy też samych producentów powłok, zdarza się, że klienci myślą, że ceramika samochodowa zastąpi wizyty na myjni, a tak nie jest. Marka 4nano tłumaczy, że powłoka ceramiczna jest rozwiązaniem wygodnym, ale nie bezobsługowym, o czym można przeczytać na jej stronie w sekcji FAQ. A jak dbać o ceramikę?

Ceramika na auto – jak dbać? 3 wskazówki

Czasami zdarza się, że klient przychodzi do studia auto detailingu, bo „powłoka nie działa” (czyli, w praktyce, zanikł efekt hydrofobowy, który jest najbardziej widocznym elementem działania ceramiki). Czy to oznacza, że faktycznie powłoki nie ma już na lakierze? Nie, po prostu jej właściwości zostały zahamowane przez niewłaściwą pielęgnację lub pod wpływem czynników zewnętrznych zanikła wierzchnia warstwa hydrofobowa.

Warstwa brudu, pokrywająca ceramikę, uniemożliwiła jej prawidłowe działanie i można to w bardzo prosty sposób naprawić – wystarczy dokładnie wyczyścić lakier specjalistycznymi kosmetykami samochodowymi. My natomiast podpowiemy, co robić, aby uniknąć takiej sytuacji.

1. Nie korzystaj z myjni automatycznej i szczotek na myjniach bezdotykowych

Pierwsza, najważniejsza zasada brzmi: unikaj szczotek do czyszczenia aut, czyli, w praktyce, zapomnij o wizytach na myjni automatycznej i nie korzystaj ze szczotek na myjniach bezdotykowych. Dlaczego? Ponieważ wyeksploatowane szczotki mogą porysować karoserię, i w tym również powłokę. Gromadzą się w nich resztki brudu z poprzednich aut, co też nie poprawia sytuacji. To rozwiązanie będzie bezpieczne tylko wtedy, gdy szczotki są nowe, a tego nigdy nie będziesz wiedzieć.

2. Regularne mycie auta na myjni bezdotykowej

Już wiesz, że myjnie automatyczne należy omijać szerokim łukiem. Dzięki temu, że powłoka ceramiczna tworzy ochronną warstwę na lakierze, a także zmniejsza przywieranie brudu, krótka wizyta na myjni bezdotykowej w zupełności wystarczy. Musisz tylko pamiętać, aby robić to regularnie, nie doprowadzać do powstawania grubej warstwy zanieczyszczeń na lakierze, ponieważ mogą one wżerać się w powłokę i karoserię (dotyczy to w szczególności ptasich odchodów i… soli drogowej). Dobrze jest też podskoczyć na myjnię po każdej dłuższej trasie, aby spłukać owady rozbite na zderzaku, czy szybie.

3. Okresowy przegląd i mycie detailingowe

Większość producentów powłok ceramicznych zaleca, aby wykonywać okresowe przeglądy powłoki, najlepiej co 3, 6 lub maksymalnie 12 miesięcy. Podczas takiego serwisu sprawdzane jest, w jakim stanie jest powłoka i w razie potrzeby jest odświeżana.

Przegląd warto połączyć z myciem detailingowym, podczas którego dokładnie usuwane są wszelkie zanieczyszczenia, mogące zmniejszać skuteczność działania powłoki. Tutaj ważną informacją jest to, że myjnia bezdotykowa nigdy nie zastąpi mycia ręcznego.

Dbanie o powłokę ceramiczną – podsumowanie

Gdy tak to rozpisaliśmy, może się wydawać, że dbanie o powłokę jest uciążliwe. W praktyce jednak sprowadza się to do niekorzystania z myjni automatycznej i do… mycia samochodu, co trzeba robić i tak (za to w przypadku auto bez ceramiki, wizyty na myjni będą po prostu częstsze i dłuższe).

Największą „trudnością” jest zgłoszenie się na przegląd, aczkolwiek zawsze możesz połączyć to ze skorzystaniem z dodatkowych usług, jak kompleksowe czyszczenie i zabezpieczanie wnętrza, czy mycie detailingowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *