Chwila stania w korku i pojawiają się wypryski? Dowiedz się, dlaczego masz trądzik i co możesz z nim zrobić!

Trądzik jest jak najgorszy gość domowy. Pojawia się nieproszony w co najmniej dogodnym czasie, wyprzedza powitanie i pozostawia bałagan po jego odejściu. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu każdego rodzaju trądziku.

Zastanów się nad swoim typem: czy twoje wypryski to głównie zaskórniki?

Tego rodzaju problemu ze skórą są najprawdopodobniej wynikiem braku odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych: gdy nieskutecznie złuszczasz martwe komórki skóry, mogą gromadzić się na powierzchni skóry i blokować pory, co prowadzi do gromadzenia się oleju i – ta-dam! Pojawiają się zaskórniki.

A może masz twarde, czerwone torbiele?

Te wypryski są często spowodowane przez hormony – na przykład kortyzol, hormon, który pojawia się, gdy jesteś zestresowany i powoduje stan zapalny i nadmierną oleistość. Ale nie jest też mitem, że je można powiązać z cyklem miesiączkowym. W dniach poprzedzających miesiączkę poziom estrogenu gwałtownie spada, podczas gdy testosteron (androgen, który zwiększa produkcję ropy) utrzymuje się na stałym poziomie. Cały ten nadmiar oleju może blokować mieszki włosowe i prowadzić do głębokich, czerwonych wyprysków.

Zacznij od leków bez recepty.

Masz dobrą szansę na pozbycie się łagodniejszych, niehormonalnych wyprysków z pomocą leków bez recepty. Zastosuj zabieg z 2% kwasem salicylowym, który delikatnie złuszcza, dwa razy dziennie na całą twarz lub jeden z nadtlenkiem benzoilu, który zwalcza bakterie, które powodują wypryski. Szukaj tego, który ma najwyższe dostępne stężenie – a jest dostępny bez recepty. Możesz również przejść do codziennego czyszczenia z co najmniej 0,5 procentowym kwasem salicylowym. Następnie, za każdym razem, gdy poczujesz pierwsze mrowienie nowego wyprysku, potraktuj to miejsce odrobiną antybakteryjnego leczenia punktowego i bądź cierpliwy: może minąć od sześciu do ośmiu tygodni, zanim zauważysz prawdziwą zmianę poprawy swojej cery.

To nie działa? Odwiedź dermatologa.

Jeśli nadal doświadczasz wyprysków po ośmiu tygodniach, odwiedź dermatologa, szczególnie jeśli masz duże, bolące pryszcze. Bliznom można zapobiec, jeśli wcześnie leczysz trądzik, a jeśli nie, na stałe, zostaną. Proces leczenia będzie zależeć od tego, czego dowie się lekarz po zbadaniu ciebie i rozmowie z tobą o twoim trądziku. Ale lekarze podążają kilkoma głównymi ścieżkami. Masz szczęście, bo na Podkarpaciu, a szczególnie w Rzeszowie nie brakuje specjalistów znających się na temacie radzenia sobie z trądzikiem – klinka M Estetic jest jedną z nich, a tutaj https://mestetic.pl/leczenie-tradziku/ możesz dowiedzieć się więcej na jej temat.

Lekarz przede wszystkim może podać mocniejsze produkty do stosowania miejscowego. Są dobre, ponieważ nowoczesne linie produktów można stosować w połączeniu z innymi zabiegami i nie czyni to skóry bardziej wrażliwą na słońce. I nie jest też to szczególnie wysuszające czy też drażniące. Inną ciekawą opcją są też produkty na receptę, które łączą nadtlenek benzoilu i klindamycynę (antybiotyk zwalczający bakterie wywołujące trądzik). Kiedy używasz antybiotyku na trądzik, nadtlenek benzoilu pomaga zwiększyć jego skuteczność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *