Co warto wiedzieć na temat transportu dużych gabarytów?

Przewóz dużych gabarytów to jedna z gałęzi transportu, którą na co dzień zajmują się wyspecjalizowane firmy logistyczne. Duże gabaryty to między innymi sprzęt rolniczy i wojskowy, to elementy wyposażenia fabryk i hal produkcyjnych, to wreszcie różnego rodzaju elementy konstrukcyjne mostów, transformatorów, elementy wykorzystywane w budownictwie. Odznaczają się one rozmiarami lub wagą, która znacznie przekracza określone w prawie normy. Stąd też transport wielkogabarytowy rządzi się swoimi zasadami, wymaga uzyskania wielu różnych pozwoleń, by z załadunkiem można było ruszać w trasę.

Dobra organizacja

Transport wielkogabarytowy zwykle organizowany jest przez jedną z firm logistycznych, która zajmuje się tym na co dzień. Pracujący tam specjaliści muszą bowiem po pierwsze zająć się samym zaplanowanie trasy przejazdu, co jest w tym wypadku naprawdę kluczowym elementem. Trasy planowane i szacowane są tak, by unikać małych lokalnych dróg o nieodpowiedniej nawierzchni i sposobie utwardzenia, mostów czy wiaduktów, które stanowiłyby dalszą przeszkodę. Ruch pojazdów przewożących duże gabaryty musi odbywać się płynnie – liczy się przecież czas realizacji usługi. Przewóz musi być bezpieczny, stąd też etap planowania drogi ma tak duże znaczenie. Transport dużych gabarytów wymaga również doboru odpowiedniego sposobu załadunku oraz rozładunku, zabezpieczenia przewożonego sprzętu, oznakowania samochodów i naczep. To wszystko zapewniają firmy transportowe, które dysponują nie tylko odpowiednim taborem, ale też wykwalifikowanymi pilotami.

Pozwolenia i ubezpieczenie

Sama organizacja transportu to jedno – drugi aspekt związany jest z przestrzeganiem prawa o ruchu drogowym. W przypadku transportu dużych gabarytów trzeba zatem uzyskać odpowiednie pozwolenia na przewóz tak dużych i ciężkich ładunków. Wymaga to stałej współpracy między innymi z instytucjami odpowiedzialnymi za nadzorowanie dróg i autostrad, które wydają takie pozwolenia, ale też regularnie monitorują, czy są one przestrzegane. Transport dużych gabarytów wymaga również odpowiedniego ubezpieczenia – posiadają je specjalistyczne firmy zajmujące się na przewozem wielkogabarytowym od lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *