Każdy kierowca wie, że droga hamowania samochodu jest uzależniona od wielu czynników. Musimy sobie także zdawać sprawę z tego, że droga hamowania nie jest równa drodze zatrzymania pojazdu. Na odległość w jakiej zatrzymamy nasz samochód wpływa: czas reakcji kierowcy, który dla każdego jest inny, rodzaj nawierzchni, prędkość z jaką się poruszamy, a także stan techniczny naszego samochodu.
Bezpieczeństwo
Musimy sobie uświadomić, że nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo tak dobrze jak my sami. Dodatkowo będąc uczestnikami ruchu musimy myśleć nie tylko o sobie, ale także o innych użytkownikach dróg. Dlatego warto jak najczęściej sprawdzać sprawność naszego auta i jak tylko zajdzie taka potrzeba, wymieniać wszystkie zużyte części na nowe, które możemy nabyć np. w sklepie internetowym Samli.
Do najważniejszych czynników mechanicznych odpowiedzialnych za długość drogi hamowania zalicza się układ hamulcowy (z tarczami i klockami hamulcowymi oraz płynem hamulcowym), stan amortyzatorów oraz rodzaj opon i poziom ich zużycia.
Hamowanie
Każdy producent samochodów stosuje inne rozwiązanie w układzie hamulcowym, dlatego też droga hamowania każdego samochodu jest inna. Auta kompaktowe są najczęściej wyposażone w stalowe tarcze hamulcowe, których średnica wynosi ok. 280-300 mm. Droga hamowania w takim przypadku ze 100 km/h wynosi ok. 36-42 m, w zależności od modelu. Auta sportowe ze względu na wysokie osiągi, posiadają zwykle bardziej zaawansowane układy hamulcowe. Do ich stworzenia stosuje się znacznie większe, wentylowane i nacinane tarcze, które mają średnicę ok. 330-420 mm. Są to często tarcze ceramiczne, które dzięki swoim właściwościom lepiej reagują na wysokie temperatury i nie ulegają tak szybko przegrzaniu. Skutkuje to tym, że nawet przy wielokrotnym hamowaniu z prędkości 100 km/h, samochód sportowy zatrzyma się po przejechaniu ok. 32-36 metrów. Należy jednak pamiętać, że oprócz rodzaju zamontowanych hamulców liczy się także stan ich okładzin ciernych oraz jakość płynu hamulcowego.
Podzespoły
Ważnym czynnikiem decydującym o drodze hamowania samochodu jest również stan jego amortyzatorów. Jeśli ich zużycie waha się na poziomie 50%, to odległość potrzebna na wyhamowanie pojazdu z 50 km/h, może się wydłużyć o ok. 2 m. Warto też wiedzieć, że twardsze amortyzatory gwarantują krótszą drogę hamowania, ale tylko pod warunkiem, że nawierzchnia drogi jest równa.
Istotny czynnik stanowią także opony. Musimy pamiętać, aby były one odpowiednio dopasowane do pory roku. Zimowe powinny być używane, gdy na drogach leży śnieg, a temperatura spada poniżej 0 st.C. Ich budowa i skład mieszanki nie są odpowiednie do jazdy w lato. Oprócz rodzaju opon ważny jest także ich stan. Im bardziej opona jest zużyta, tym większe jest ryzyko wpadnięcia auta w poślizg oraz wydłużenia jego drogi hamowania, które jest spowodowane zmniejszeniem przyczepności kół do nawierzchni.
Musimy pamiętać, że dla naszego bezpieczeństwa istotny jest dobry stan techniczny samochodu, którym jeździmy, a co się z tym wiąże również jakość wymienianych części. Produkty dobrej jakości, wszystkich wiodących marek można nabyć np. w sklepie internetowym Samli. Odznaczają się one długą żywotnością oraz konkurencyjnymi cenami.