Często podróżujesz z dzieckiem samochodem? Sprawdź jak zapewnić mu bezpieczny transport.

Jeśli często podróżujesz samochodem i chciałabyś zabierać ze sobą dziecko, to musisz wiedzieć, że przewożenie malca wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Obowiązują one zarówno na krótkich, jak i na dłuższych dystansach. Sprawdź zatem, na co zwrócić uwagę, by zapewnić mu bezpieczny i wygodny transport!

Przewoź dziecko w foteliku

Nawet jeśli jesteś najlepszym kierowcą, który zna i przestrzega zasad bezpiecznej jazdy, to nigdy nie wiesz, jak zachowają się inni użytkownicy drogi. Dlatego tak ważne jest, byś zawsze przewoził swoje dziecko w foteliku, niezależnie od tego, czy do pokonania masz 5 kilometrów, czy 50. obwiązanie dziecka pasami dla dorosłych nie uchroni go przed uszkodzeniem ciała podczas kolizji i może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale takim postępowaniem stwarzasz zagrożenie dla jego życia. Pas powinien być bowiem zapięty na wysokości klatki piersiowej maluszka, a nie na szyi. Niedopuszczalnie jest również sadzanie dziecka z przodu, na siedzeniu pasażera oraz na swoich kolanach, ponieważ w razie wypadku może je zmiażdżyć ciężarem swojego ciała.

Inwestuj tylko w dobrej jakości asortyment

Wiele osób szuka oszczędności i sięga po tanie rozwiązania. O ile dostawka do wózka, jak i sam wózek może być używany, tak w przypadku zakupu fotelika nie ma mowy o towarze nieznanego pochodzenia. Gdy kupujesz używany fotelik, nie masz gwarancji, że jest dobrej jakości. Kto wie, może nawet jest powypadkowy. Na zewnątrz może wyglądać na nowy, to jego wnętrze może być uszkodzone. Przez własną lekkomyślność możesz narazić na niebezpieczeństwo swojego malucha, bo tak naprawdę, to żaden powypadkowy fotelik nie powinien być wykorzystywany do przewożenia dzieci. Co więcej, również ogromne znaczenie ma sam okres jego użytkowania. Z czasem foteliki się po prostu zużywają, więc im dłużej są one wykorzystywane, tym spada ich jakość bezpieczeństwo. Dlatego przyjmuje się, że fotelik powinien być używany nie dłużej niż 5 lat.

Odpowiednie dostosowanie fotelika

Pamiętaj również, że fotelik musi być odpowiednio dostosowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Pierwszy fotelik z reguły kupuje się jeszcze przed narodzinami dziecka. Kluczowe tutaj powinno być nie tylko jego odpowiednie dopasowanie do samochodu, ale także gwarancja bezpieczeństwa malucha w trakcie podróży. Kolejne foteliki dobierać także trzeba adekwatnie do dziecka i pojazdu. Każdy fotelik powinien być przymierzony do samochodu, by zyskać pewność, że jest solidny w montażu i kompatybilny z siedzeniami.

Nie wyjmuj dziecka z fotelika podczas jazdy

Czasami dziecko w trakcie jazdy potrafi marudzić. Mamy od razu chcąc je uspokoić, więc bez zastanowienia sięgają do fotelika i to ogromny błąd. Pamiętaj, że miejsce dziecka jest w foteliki, nawet jeśli jedziecie bardzo wolno. Nigdy nie da się przewidzieć, co za chwilę może zdarzyć się na drodze. Jak pokazują badania, przy zderzeniu dwóch samochodów nawet z niewielką prędkością, dorosły nie jest w stanie utrzymać dziecka na rękach. Dlatego, jeśli maluch nie potrafi się uspokoić, nie ryzykuj, tylko zrób postój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *