Czy kalibracja alkomatu jest konieczna?

Kupując alkomat często otrzymujesz informację od sprzedającego o tym, że konieczna jest jego regularna kalibracja. A czy wiesz, po co się to robi i jakie mogą być konsekwencje zaniedbań?

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatu jest potrzebna do prawidłowego działania urządzenia (lucann.pl), jeśli o tym zapomnisz, wyniki mogą być przekłamane. A mamy nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. No dobrze, a na czym polega sama kalibracja? Jest to proces mający na celu kontrolę i optymalizację sprawności sprzętu.

Weryfikowane jest, czy wyniki są zgodne ze wzorcem jednostek miary – jeśli nie, konieczna jest regulacja czujnika. Dąży się więc do tego, aby na wyświetlaczu alkomatu podana została dokładnie taka sama zawartość alkoholu, jaka została do niego wtłoczona. Przy czym kalibracja alkomatu musi zostać przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Dlatego nie można dokonać jej samodzielnie.

Kiedy kalibrować alkomat?

Alkomaty zwykle muszą być kalibrowane po roku użytkowania lub po wykonaniu określonej liczby pomiarów. Informację o tym znajdziesz w instrukcji swojego modelu, zawsze trzeba trzymać się zaleceń producenta. Przy czym może się okazać, że alkomat uległ rozkalibrowaniu wcześniej, co zaraz omówimy.

Wcześniej warto wspomnieć o tym, jak przebiega kalibracja alkomatu Pro X-5 oraz innych urządzeń nowoczesnej generacji. Na wyświetlaczu, przy pomocy odpowiedniego komunikatu (np. „CAL”, „cErr”), informuje użytkownika o tym, że konieczna jest następna kalibracja. A jako przykład podaliśmy ten konkretny model dlatego, że ma dodatkową, ciekawą opcję – jeśli zaniechasz regulacji sprzętu, po pewnym czasie alkomat automatycznie zablokuje możliwość przeprowadzania kolejnych badań.

Co może wpłynąć na niepoprawne działanie urządzenia? Jego nieodpowiednia eksploatacja. Alkomat nie może być przechowywany w zbyt niskich lub wysokich temperaturach (lepiej więc nie pozostawiać go w samochodzie na dłuższy czas). Ponadto badanie zwykle powinno się przeprowadzić po 30 min od ostatniego spożycia alkoholu. Natomiast gdy nie masz zamiaru z niego korzystać przez kilka tygodni, miesięcy, lepiej wyciągnąć baterie. Mogą one zalać oraz uszkodzić alkomat.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

To, ile zapłacisz, zależy przede wszystkim od modelu urządzenia, który obsługujesz. Przykładowo, kalibracja alkomatu AL-8000 kosztuje ok. 55 zł, ale już kalibracja alkomatu AlcoBlow to koszt ok. 160 zł. Wszystko zależy od tego, z jakim typem sprzętu masz do czynienia, aczkolwiek w większości przypadków ostateczna cena nie przekracza 100 zł.

Alkomat możesz oddać do stacjonarnego serwisu, który się w tym specjalizuje. Niższe ceny oferują sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą tego typu urządzeń, aczkolwiek wtedy musisz doliczyć do tego jeszcze koszt wysyłki, co często i tak się bardziej opłaca.

Natomiast kupując alkomat, zawsze dostajesz skalibrowany sprzęt, gotowy do użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *