Czy monitoring pojazdów to sposób na ochronę prywatnego auta?

 

Niemal wszyscy przedsiębiorcy korzystają obecnie z usprawnień oferowanych przez technologię. Nic dziwnego, w końcu dzięki nim mogą nie tylko poprawić wydajność pracy swojej firmy, zabezpieczyć mienie, ale także obniżyć ryzyko nadużyć pracowniczych. Czy można jednak wykorzystywać tego typu systemy do prywatnych czynności? Patrząc obiekty na sytuację, często mogą one okazać się lepszym rozwiązaniem, niż produkty kierowane w stronę osób prywatnych. Jednym z takich przykładów może być między innymi monitoring pojazdów, który od wielu lat jest coraz bardziej rozwijany pod kątem rozbudowy parametrów.

Co dzięki niemu zyskamy? Jakie są możliwości dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej? Na wszystkie pytania odpowiedź może okazać się zaskakująca, lecz w pierwszej kolejności należy przeliczyć, ile monitoring pojazdów kosztuje, by sprawdzić, czy zyskamy więcej.

Zabezpieczenie samochodu modułem GPS

System GPS to nic nowego. Dysponujemy takim modułem we wszystkich telefonach komórkowych, czy laptopach, tabletach itp. Niemal każdy sprzęt elektroniczny mobilny, który znajdziemy obecnie na rynku, dysponujemy nawigacją GPS. Podstawowy monitoring pojazdów również się na nim opiera, wysyłając sygnał do odbiornika, a właściwie się z nim łącząc przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. W tym wypadku najważniejsza jest opcja aplikacji, ponieważ sam nadajnik nie kosztuje więcej, niż tylko kilkadziesiąt (maksymalnie kilkaset złotych) i wystarczy podłączyć go do sieci lub zamontować baterie i umieścić w niewidocznym miejscu.

Moduł GSM – po co?

GPS jest jednak zawodne w budynkach, przy zadaszeniach lub nawet mocnym zachmurzeniu. Nic dziwnego, jest to moduł satelitarny, więc jeśli coś stanie na jego drodze, po prostu traci sygnał i przestaje widzieć nadajnik. Czy można temu zaradzić? Owszem. Profesjonalny monitoring pojazdów wyposażony jest również w moduł GSM, który wykorzystywany jest przez technologię telefonii komórkowej. Działa on sprawnie nawet w budynkach lub pod zadaszeniem.

Odczyt parametrów

Czy w przypadku prywatnego samochodu potrzebujesz informacji, gdzie jeździł, ile spalił litrów benzyny i jaka była jego prędkość na poszczególnych odcinkach trasy? Chociaż rodzice na pewno chętnie zamontowali by taki monitoring pojazdów do aut swoich pociech, one na pewno nie byłyby usatysfakcjonowane z tego faktu – w końcu każdy z nas potrzebuje prywatności i jeśli zasługuje na zaufanie, warto go nim obdarzyć. Lepiej więc postawić na standardowe zabezpieczenia przed kradzieżą, które wymieniliśmy wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *