Czy na “busa” wymagana jest licencja transportowa?

01

Wiele osób planuje rozpoczęcie własnej działalności transportowej, ale jest to bardzo kosztowne ze względu na licencje, ceny aut ciężarowych, ich wysokie spalanie i ceny opłat za przejazd autostradami w Polsce i Europie.

Sposobem na ominięcie części tych kosztów jest firma z tak zwanym busem, czyli autem o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3. 5t. Na takie pojazdy, nie potrzebujemy żadnej licencji, ich spalanie jest znacznie niższe, więc nie musimy gromadzić znacznych kwot na tankowania.

W transporcie faktury są wystawiane z długimi terminami płatności co ma wpływ na stabilność finansową firmy. Za takie auto opłaty za przejazd po autostradach i płatnych odcinkach dróg są znacznie niższe lub w ogóle się ich nie pobiera. Przykładem tego rozwiązania są Niemcy, ta wszystkie auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton są całkowicie zwolnione z opłat. W Polsce obowiązują opłaty w systemie Viatoll.

Tam z opłat są zwolnione auta o DMC do 3. 5 tony. Kolejną korzyścią jest brak problemu z kierowcami, gdyż do prowadzenia takiego auta uprawnia nas posiadana przez wielu kategoria B.

Jeden komentarz dla wpisu “Czy na “busa” wymagana jest licencja transportowa?”

  1. Na przewóz osób trzeba mieć specjalne pozwolenie. Dodatkowo kierowca musi przechodzić badania co 2 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *