Czy nauka jazdy autem może być trudna?

Father_Son_Learning_to_Drive

Podróżowanie samochodem na fotelu kierowcy daje dużo satysfakcji. Oprócz tego, że jest to niezwykle praktyczne i przydatne warto również zauważyć i podkreślić, że jazda samochodem daje niezależność i wolność. Ponadto przydaje się w wielu sytuacjach życia codziennego zarówno tych banalnych, jak i nagłych przypadkach. Jednak jak wszystkiego i jazdy samochodem trzeba się nauczyć. Każdy posiadający prawo jazdy musiał przejść kurs a potem egzamin. Jednym poszło to lepiej, innym gorzej. Ale sama w sobie nauka jazdy autem może być trudna czy nie? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.

Statystyki to nie wszystko

Jak podają statystyki tylko 1/3 wszystkich kierowców to kobiety. Reszta – mężczyźni. Z badań wynika także, że to kobiety są lepszymi kierowcami, bo powodują mniej wypadków i jeżdżą bardziej przepisowo, ale to znów mężczyźni lepiej sprawdzają się na drodze w kryzysowych sytuacjach. Są to jednak tylko statystyki i spostrzeżenia. I tutaj są także wyjątki. Nie można jednoznacznie zaszufladkować kobiet-kierowców i mężczyzn-kierowców. I tak samo jest z trudnością nauki prowadzenia samochodu. Wszystko zależy od podejścia, od doświadczenia, od sposobu nauki w szkole jazdy, czasami od wieku. Ale na pewno nie od płci.

Wiele w jednym czasie

Trudność jakaś jest na pewno. Pierwszy raz, gdy usiądzie się za kółkiem czuje się podekscytowanie, czasami połączone ze strachem a czasami z pewnymi obawami, obawami przed czymś nowym i nieznanym. I tutaj także, jak przy poznawaniu czegoś nowego wszystko wydaje się obce i trudne. Trzeba opanować wszystkie czynności związane z prowadzeniem samochodu – każdą po kolei. To nie aż takie trudne, gdyż później należy połączyć to wszystko w jedno – i tutaj trudność może być największa. Podczas prowadzenia samochodu w jednym czasie trzeba wykonywać nawet kilka czynności jednocześnie – trzymać kierownicę, dodawać gazu lub hamować, patrzeć w lusterka, włączać kierunkowskazy, rozglądać się na drogę, patrzeć na znaki itp. Dla kogoś, kto wsiada pierwszy raz za kierownicę ogrom tych czynności może przerażać, ale nie należy się zniechęcać. Tutaj w trakcie nauki i zdobywania doświadczenia trudność ciągle się zmniejsza, aż w końcu zamienia w naturalne, wyuczone odruchy.

Każdy może się nauczyć

Trudność jazdy samochodem na początku zawsze jakaś jest. To opanowanie wielu czynności, które trzeba wykonywać w jednym czasie, może dla niejednej osoby okazać się nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak ma się odpowiednią motywację i chęć, każdy może się nauczyć prowadzenia samochodu. Bardzo ważna jest tutaj zasada małych kroczków. Poznawanie poszczególnych elementów po kolei i na spokojnie. Dopiero z czasem łączenie je w jedną całość, aż niektóre z nich staną się na tyle naturalne, że przestaje się o nich myśleć. Z czasem zdobywania coraz większej wprawy, znika także strach i niepewność. Z czasem zdobywania doświadczenia, rośnie satysfakcja i poczucie niezależności. Nauka jazdy samochodem jest trudną sztuką, ale każdy może się jej nauczyć. Trzeba tylko chcieć oraz wybrać dobrego nauczyciela.

Artykuł opracowano wspólnie z portalem http://www.szkolyjazdy.com.pl/ – wyszukiwarką szkół jazdy z Twojej okolicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *