Czy Polskie drogi są coraz lepsze?

Drogi w Polsce cieszą się nie najlepszą opinią. Przez długie lata określenie „polskie drogi” było synonimem dróg, które są w fatalnym stanie, źle się po nich jeździ, mają mnóstwo dziur i nierówności. Jak sytuacja wygląda dzisiaj? Wiele dróg w naszym kraju nadal nie jest w najlepszym stanie, jednak są miejsca, gdzie drogi wyglądają dość dobrze.

Polskie drogi

Przez ostatnie kilka lat w naszym kraju powstało dość sporo nowych dróg różnego typu. Impulsem do rozpoczęcia prac nad autostradami i drogami szybkiego ruchu, była konieczność przygotowania Euro 2012. Po Euro budowa autostrad nieco przystopowała, jednak nadal w kraju budowane są nowe drogi ekspresowe, nowe obwodnice miast, które mają rozładować ruch w ich centrach.

Autostrady

Aktualnie w Polsce mamy kilka autostrad, których łączna długość wynosi około 1500 kilometrów. Nie jest to oszałamiająca liczba, jednak w przyszłości planowana jest rozbudowa sieci. Autostrady spełniają w każdym kraju, także w Polsce istotną rolę. Łączą one główne miasta, a także są drogami o charakterze międzynarodowym. Największe polskie autostrady, czyli A1, A2 i A3 pozwalają przebyć niemal całą Polskę wzdłuż i wszerz. Jeżeli chodzi o stan polskich autostrad, w większości przypadków jest on przyzwoity, gdyż polskie autostrady są niedawno wybudowane. Ich stan techniczny należy uznać za przyzwoity.

Drogi miejskie

Zakorkowane miasta to jedna z głównych bolączek Polski. Wiele miast, szczególnie największych jak Kraków, Warszawa, Poznań, Łódź, zmaga się każdego dnia z ogromnymi korkami. Duże miasta przyciągają dzisiaj wielu ludzi, którzy chcą tam pracować albo mieszkać. Zwiększenie liczby ludzi, którzy każdego dnia przebywają w mieście, wiąże się z koniecznością przyjęcia większej liczby samochodów. Miasta posiadają często zbyt małą liczbę dróg, a ich stan także nie jest zbyt rewelacyjny. Ponadto w wielu miastach są różne remonty i budowy, które dodatkowo utrudniają ruch. Miasta muszą poszukiwać sposobów na zmniejszenie korków, na przykład poprzez rozbudowę miejskiej komunikacji, budowę metra, czy też rozbudowę sieci drogowej.

Coraz lepsze drogi

Dobry stan polskich dróg leży w interesie każdego człowieka, który mieszka w naszym kraju. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy zyskają, jeżeli drogi w Polsce będą w dobrym stanie. Źle utrzymana sieć drogowa powoduje różne kłopoty. Na przykład samochody, które muszą poruszać się po nierównych i dziurawych drogach, mogą częściej wymagać napraw. Złe jakościowo drogi mogą powodować, że będzie na nich więcej wypadków. Minusów źle utrzymanej infrastruktury drogowej jest mnóstwo.

Ogólny stan dróg w Polsce należy uznać za średni. Na pewno jest o wiele lepiej, niż chociażby na początku XXI wieku. Widać gołym okiem poprawę stanu dróg, jednak zmiany te następują bardzo wolno. Budowa dróg w naszym kraju trwa dość długo i jest bardzo droga. Miejmy jednak nadzieję, że w przyszłości wszelkie planowane inwestycje drogowe zostaną zrealizowane oraz że powstaną nowe koncepcje, których realizacja będzie ekspresowa.

Informacje dodatkowe

Więcej informacji o budownictwie drogowym i produktach wykorzystywanych podczas budowy dróg – takich jak asfalt na zimno – znajdziesz na stronie czd.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *