Czy praktyka zrobi z Ciebie kierowcę?

Dla wielu z nas symbolem wolności i niezależności jest zdanie na prawo jazdy i swój pierwszy, własny samochód. Jednak co niektórzy mając już prawo jazdy odczuwają strach przed jazdą.Jest to naturalna rzecz, bo nie ma przy nich już instruktora, który nad wszystkim by czuwał. Boją się sami wsiąść z kierownicę, bo tak do końca nie wierzą w swoje umiejętności kierowania autem. Jest to dość często obserwowany problem szczególnie u młodych kierowców jak i również u takich co przez długie lata nie jeździli samochodem.

Jazda samochodem musi być przyjemnością a nie tylko mechanicznym powtarzaniem sekwencji. Wiadomo również, że nie każdy nadaje się na kierowcę, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i jeśli zachodzi potrzeba, dodatkowe szkolenie.

Jazda samochodem wymaga od nas koncentracji i koordynacji. Jeżdząc musimy również myśleć i przewidywać jak zachowa się inny uczestnik ruchu drogowego. Doświadczenie takie zdobywa się całymi latami lub można się tego nauczyć szybciej na kursach doskonalenia jazdy.

Jak samemu nauczyć się jazdy?

Mając prawo jazdy nie odkładaj go na półkę tylko korzystaj z niego kiedy tylko możesz. Pozwoli Ci to na zdobycie doświadczenia w różnych warunkach na drodze. Nie bój się jeździć podczas deszczu czy w trudnych warunkach zimowych. W ten sposób Twoje umiejętności jako kierowcy ulegną poprawie a Ty zaczniesz czuć się pewniej za kierownicą. Włączając się w ruch drogowy pamiętaj o innych jego uczestnikach i zachowaj szczególną ostrożność. Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i obserwuj co się dzieje na drodze. Jeśli boisz się jeżdzić, gdy jest ślisko na drodze to skorzystaj z kursu nauki kontroli poślizgu organizowanego w szkołach doskonalenia jazdy. Szkoły takie organizują często kurs jazdy na płycie poślizgowej. Na kursie takim pod bacznym okiem instruktora nauczysz się bezpiecznego prowadzenia samochodu w bardzo trudnych warunkach drogowych.

Sprawdzisz swoje zdolności za kółkiem i zrozumiesz dlaczego samochód wpada w poślizg i nauczysz się z niego wychodzić. Przy pomocy instruktora łatwiej przejść przez trudne etapy jazdy po zmroku, w deszczu i na śliskiej nawierzchni.
Ukończenie takiego kursu gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko Tobie ale również pasażerom podróżującym z Tobą.

Co jeszcze możesz zrobić, aby stać się lepszym kierowcą?

Wielu młodych ludzi po otrzymaniu prawa jazdy wsiada do samochodu i się zaczyna popisywać przed znajomymi swoimi umiejętnościami jazdy. Stają się w ten sposób bardzo groźnymi uczestnikami ruchu drogowego. Są niebezpieczni nie tylko dla siebie ale również dla pasażerów i innych uczestników w ruchu drogowym. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie innych to zanim zaczniesz kozaczyć na drogach, spróbujesz swoich umiejętności w szkole doskonalenia techniki jazdy. Szkoły takie mają do dyspozycji tory na których będziesz mógł poćwiczyć i nauczyć się bezpiecznej i płynnej jazdy samochodem. Celem jest nauka prowadzenia samochodu w symulowanych trudnych warunkach. Wytrenujesz swoje odruchy w sytuacjach awaryjnych i to pozwoli Ci na bezpieczną jazdę po naszych drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *