Czy warto zostać freelancerem?

Praca jako wolny strzelec jest bardzo dobrym pomysłem, ale… czy każdy może pracować z domu? Jakie są zalety i wady?

Dla wielu osób pomysł pracy w domu lub niezależnie brzmi jak planidealny: bez ustalonych harmonogramów, bez strojów służbowych lub potrzeby spędzania czasu w korkach, a co najlepsze: bez konieczności wychodzenia z domu! Obecnie w dobie technologii i Internetu zmienia się środowisko pracy, rośnie oferta miejsc pracy na platformach internetowych i istnieje wiele nowoczesnych możliwości zatrudnienia. Wystarczy mieć portfolio, jeśli projektujesz lub po prostu dobrze pisać, aby zostać redaktorem. Wiemy, że praca z domu jest jednym z najlepszych wynalazków tego tysiąclecia, a jedną z możliwości jest praca jako freelancer.

Zalety

 • Jesteś w domu, blisko rodziny
 • Nie musisz się przemieszczać (oszczędzasz czas i pieniądze) i unikniesz niedogodności związanych z korkami i transportem publicznym
 • Godzinowa elastyczność
 • Możliwości kontaktów z różnymi firmami i ludźmi z branży z całego świata
 • Jesz lepiej;)
 • Możliwość podróżowania, kiedy chcesz, możesz pracować z dowolnego miejsca świata, wystarczy wykorzystać sieć VPN i zmienić wirtualnie lokalizację laptopa
 • Nie masz nad sobą swojego szefa, co zmniejsza stres
 • Oszczędzasz na wydatkach biurowych (jeśli jesteś profesjonalistą lub sam świadczysz usługi)
 • Uczestniczysz w wydarzeniach, których chcesz, nie martwiąc się o ich harmonogram (od wydarzeń szkolnych, prezentacji książek, inauguracji itp.)

Wady

 • Organizacja czasu, jeśli nie masz renomy
 • Brak kontaktu fizycznego ze współpracownikami, możesz czuć się samotny
 • Ryzyko siedzącego trybu życia

Życie freelancera wymaga dużo uwagi i zaangażowania. Cudownie czuć się wolnym, ale pociąga to za sobą odpowiedzialność. Co musisz zrobić, aby osiągnąć sukces jako freelencer?

Miej determinację

Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić ktoś chce być freelancerem, jest sama decyzja. Będąc wystarczająco zdeterminowanym, aby odejść z  pracy i zrezygnować z ustalonej pensji jako wolny strzelec, może zająć tygodnie, miesiące lub kilka godzin!Tak, jesteś jedynym, który może podjąć tę decyzję i podjąć ryzyko.

Wybierz określoną aktywność

Ważne jest, abyś wybrał bardzo konkretne zajęcie, aby pracować jako wolny strzelec, pomyśltrochę o swoich umiejętnościach, przygotowaniach akademickich, a przede wszystkim o tym, co lubisz. Jeśli na przykład masz studia graficzne, możesz zacząć oferować swoje usługi w tym obszarze.

Wyposaż cię

Upewnij się, że masz cały sprzęt do wykonywania pracy dostępny i w dobrym stanie. Na przykład, jeśli myślisz o oferowaniu usług w programowaniu, najprawdopodobniej będziesz potrzebować komputera.

Zarejestruj się, aby korzystać z platform niezależnych

W Internecie istnieje wiele platform, na których firmy lub osoby prywatne publikują reklamy lub propozycje pracy dla freelancera. To świetny sposób na rozpoczęcie oferowania swoich usług i upowszechnienia swojej pracy.

Ustal harmonogram pracy

Wcześniej wspominaliśmy, że jedną z zalet bycia wolnym strzelcem jest to, że nie musisz dotrzymywać harmonogramu pracy, ale prawda jest taka, że ​​jeśli chcesz, aby ta opcja była wykonalna w perspektywie długoterminowej, musisz ustalić swój własny plan pracy – tak, by nie mieszać życia prywatnego ze służbowym.

Naucz się ustalać uczciwą cenę za swoją pracę

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez profesjonalistów, którzy dopiero zaczynają pracę jako freelancerzy, jest bardzo niska cena za ich pracę.

Wiemy, że presja nieotrzymywania stałych pieniędzy co miesiąc może być przytłaczająca i że trzeba płacić rachunki, ale obniżenie ceny pracy nie tylko zaszkodzi Tobie, ale także reszcie profesjonalistów, którzy pracują w niezależny sposób.

Wybierz rozsądną cenę, która jest uczciwa zarówno dla Ciebie, jak i Twojego klienta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *