Czy wiesz, jak odpowiednio zabezpieczyć ładunek podczas transportu?

Właściwe zabezpieczenie ładunku na czas transportu to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również przepisów ruchu drogowego. Sposób i rodzaj zabezpieczenia w dużym stopniu zależy od tego, co i jakiej wielkości przewozimy.

Przewożenie ładunków po drogach publicznych wiąże się z koniecznością dokładnego ich zabezpieczenia. Przede wszystkim chodzi o to, by ładunek w niezmienionym stanie dotarł do celu podróży. Po drugie – ważne jest, by przez cały czas transportu znajdował się w jednym miejscu. Dotyczy to przede wszystkim przedmiotów wielkogabarytowych, które – jeśli zsuną się z samochodu lub naczepy – mogą spowodować sporo problemów, od utrudnień na drodze, aż po kłopoty z ich ponownym załadowaniem. Im lepiej przygotujemy ładunek i zabezpieczymy go na czas transportu, tym większą można mieć pewność, że podczas jazdy nie będzie z nim żadnego problemu i w niezmienionym stanie dotrze do celu.

Ułożenie, które uniemożliwia przemieszczenie

Skutecznych sposobów zabezpieczenia trudnego ładunku na czas transportu jest co najmniej kilka. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj towaru przewozimy oraz jakie auto mamy do dyspozycji. W przypadku dużych, pakownych aut najczęściej stosuje się zabezpieczanie metodą kształtową. Cały towar ładuje się bez żadnych odstępów jeden przy drugim, aby nie było żadnych wolnych przestrzeni.

Jeśli cała powierzchnia jest wypełniona towarem aż po brzegi, nie ma możliwości, żeby w jakikolwiek sposób przesunął się on podczas jazdy czy zmienił położenie. Dzięki temu można towar bezpiecznie przewozić nawet na duże odległości. Aby taka metoda sprawdziła się w stu procentach, należy podczas załadunku towaru zadbać, by bardzo dokładnie wypełnił całą przestrzeń samochodu czy naczepy.

Pasy transportowe skutecznie zabezpieczą każdy ładunek

Innym rodzajem zabezpieczeń jest stosowanie metody siłowej, czyli ładunek dociska się poprzez tak zwane opasanie poprzeczne. Świetnie do tego celu sprawdzi się pas transportowy. Dobrej jakości pasy transportowe są trwałe, wytrzymałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Umożliwiają właściwe zabezpieczenie każdego ładunku na czas jazdy. Pasy mają regulowaną długość, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do wymiarów każdego ładunku. Zawsze warto pamiętać, że pasy mocujące powinny być w nienagannym stanie technicznym, niezniszczone i nie mogą być też przetarte.

Zużyte i mocno nadwerężone pasy warto wymienić na nowe, gdyż mogą się rozerwać w najmniej oczekiwanym momencie. Dobrym sposobem, szczególnie podczas transportu na długie dystanse, jest posiadanie co najmniej kilku zapasowych pasów mocujących, które przydadzą się w razie jakichkolwiek problemów z tymi, które aktualnie podtrzymują i dociskają ładunek. Oczywiście, należy stosować profesjonalne, specjalistyczne pasy, a nie przypadkowe liny czy sznurki, które nie będą właściwym zabezpieczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *