Okres wakacyjny sprzyja nie tylko dalekiemu podróżowaniu podczas urlopów, ale też krótkim weekendowym wypadom samochodowym za miasto. Nikogo już zatem nie dziwią wzmożone korki na trasach wylotowych z dużych miast w każdy piątek po południu. Żeby taki wypad pozwolił zregenerować siły na następny tydzień, wystarczy odrobina spontaniczności. Jednak, żebyśmy dotarli na miejsce i wrócili bezpiecznie, trzeba zadbać o sprawność i niezawodność pojazdu oraz o jego wyposażenie, nie tylko to narzucone obowiązującymi przepisami.
Wyposażenie obowiązkowe
Zgodnie z prawem, każdy pojazd musi być obowiązkowo wyposażony w legalizowaną gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Koniecznie należy pamiętać, że wymogi te nie wzięły się z powietrza, a jedynie mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa podróżnego w razie wypadku. I tak, trójkąt ostrzegawczy, ustawiony w razie awarii lub kolizji w odpowiedniej odległości od zdarzenia, będzie informował innych kierowców o problemie i zabezpieczy uczestników zdarzenia przed np. wjechaniem w nich kolejnego pojazdu. Gaśnica natomiast jest niezbędna w przypadku pożaru, który powstaje czasem nawet przy wydawałoby się niegroźnych stłuczkach. Trzeba jednak pamiętać, że aby zadziałała poprawnie, musi być legalizowana co dwa lata. Dzięki ważnej legalizacji będziemy mogli mieć pewność, że gaśnica zadziała wtedy, kiedy będziemy jej potrzebować. Trzeba pamiętać, że zarówno sprawna gaśnica, jak i trójkąt ostrzegawczy utrzymany w należytym stanie, mogą w czasie wypadku uratować nam życie. Nie warto zatem oszczędzać kilkudziesięciu złotych na tych dwóch elementach wyposażenia, bo karą za ich brak może być w najlepszym wypadku mandat karny, a w najgorszym, niestety śmierć.
Wyposażenie konieczne
Poza wyposażeniem narzuconym przez prawo, warto zabezpieczyć się też w kilka równie ważnych rzeczy. Podstawowym elementem, o którym nie należy zapominać jest apteczka samochodowa. Ze względu na jej wagę zaliczana jest bardzo często do obowiązkowych elementów wyposażenia i właściwie jako taki powinna być traktowana, chociaż za jej brak nie dostaniemy mandatu. Nikomu chyba jednak nie trzeba uświadamiać, jak bardzo może się ona przydać nie tylko w trakcie wypadku, ale również w innych nieprzewidzianych sytuacjach. Zatem, aby być pewnym, że wyposażenie apteczki pomoże nam, kiedy zajdzie taka potrzeba, należy przynajmniej raz na rok sprawdzać umieszczone w apteczce środki medyczne pod kątem ich ważności, wyrzucać przeterminowane i zastępować nowymi.
Powinno się też uzupełnić apteczkę po każdym jej użyciu.
Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy związanej bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa, czyli o kamizelce odblaskowej. W przypadku awarii, czy po prostu podczas zmiany koła, kamizelka sprawi, że będziemy znacznie lepiej widoczni i pozwoli, podobnie jak trójkąt ostrzegawczy, uniknąć najechania na nas przez inny pojazd.
Wybierając się w trasę powinniśmy też pamiętać o sprawdzeniu koła zapasowego, oraz o zabraniu podnośnika i kompletu kluczy do kół, aby w razie konieczności móc szybko i sprawnie zmienić koło i dojechać do celu. Warto zaopatrzyć się też w pokrowiec na koło zapasowe (można go zakupić w wielu sklepach internetowych, najlepiej jednak u producenta: http://www.europak.pl/pokrowce/na-kolo-zapasowe/). Nie tylko pomoże nam zabezpieczyć koło w trakcie podróży, ale też po zmianie dziurawej opony i zapakowaniu jej do pokrowca, będziemy mieli gwarancję, że na rzeczach w bagażniku nie znajdziemy błota i innych zanieczyszczeń.
Trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz dokumenty pojazdu i ważne ubezpieczenie OC to rzeczy, które każdy kierowca powinien mieć na wyposażeniu swojego auta. Brak tych urządzeń lub nieważny przegląd może się skończyć mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Warto pamiętać także, aby zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, która nawet przy zwyczajnej zmianie koła w znaczny sposób podnosi poziom bezpieczeństwa.