Czy zamienisz samochód na mieszkanie?

Jeśli chcesz kupić własne mieszkanie, niekoniecznie musisz zadłużać się i brać kredyt w banku. Czasem dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży samochodu. Niemożliwe? Wszystko zależy od tego, jak drogie jest auto, którym właśnie jeździsz.

Zamiana samochodu na mieszkanie najczęściej nie jest realna. Większość osób jeździ samochodami, których cena stanowi jedynie niewielki procent zakupu nieruchomości. W takiej sytuacji nawet jeśli sprzedamy samochód, może się okazać, że wystarczy nam jedynie na wkład własny, a i to nie zawsze. Jeśli jednak jeździmy luksusowym autem, gdyż kondycję finansową mamy całkiem dobrą, a nagle potrzebne są dodatkowe środki na zakup własnego M, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż samochodu.

Czasem na luksusowe auto nas po prostu nie stać

Bardzo dobra kondycja finansowa ma to do siebie, że może w bardzo krótkim czasie zmienić się na gorsze. Osoby, które doskonale zarabiają, najpierw inwestują w domy czy mieszkania, a kolejnym krokiem jest zakup eleganckiego, luksusowego auta, wartego czasem nawet kilkaset tysięcy. Ma być ono synonimem prestiżu i wysokiego statusu materialnego. Łaska losu jednak na pstrym koniu jeździ i zdarzają się sytuacje, gdy kondycja finansowa z dnia na dzień się pogarsza. Wystarczy podać chociażby przykład rozwodu, gdy majątek jest dzielony i jednemu małżonkowi przypada mieszkanie czy dom, a drugiemu auto czy inne dobra luksusowe. Jeśli w takiej sytuacji chcemy mieć coś swojego i nie planujemy tułać się po wynajmie, warto sprzedać auto i za te pieniądze kupić mieszkanie. Przy odrobinie szczęścia zostanie jeszcze odpowiednia kwota na zakup samochodu ze średniej półki. Niestety, trzeba w pewnych sytuacjach zrezygnować z wygody czy luksusu na rzecz komfortu życia codziennego.

Koszt mieszkania zależy od standardu i lokalizacji

O tym, czy pieniądze ze sprzedaży samochodu wystarczą na zakup mieszkania decyduje kwota, za jaką sprzedamy auto, a także koszt mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani. Jest oczywiste, że nowe mieszkania w wysokim standardzie i doskonałej lokalizacji będą zdecydowanie droższe niż średniej jakości lokale w mniej atrakcyjnym położeniu. Gdy interesuje nas Warszawa Mokotów, musimy liczyć się z tym, że inwestycje mieszkaniowe w tej lokalizacji będą sporo droższe niż mieszkania na obrzeżach miasta czy w niewielkich miejscowościach. Komu zależy na dobrym standardzie, może kupić mieszkanie częściowo za gotówkę, a częściowo na raty. To dobre rozwiązanie, gdyż wtedy kredyt hipoteczny nie finansuje całości wartości mieszkania, a co za tym idzie – comiesięczna rata do spłaty będzie zdecydowanie niższa. Decydując się na taką opcję możemy również liczyć na krótszy okres spłaty kredytu, dzięki czemu o wiele szybciej mieszkanie stanie się w stu procentach naszą własnością.

Szukasz nowego mieszkania na Mokotowie? Sprawdź http://www.mokosfera.com/pl/

Jeden komentarz dla wpisu “Czy zamienisz samochód na mieszkanie?”

  1. Chciałbym zacząć inwestować w wirtualne waluty i zależy mi na zdobyciu naprawdę dobrej i fachowej wiedzy w tym temacie. Wiem, że książek za bardzo nie ma, bo tematyka jest póki co dosyć młoda. Ale może jakieś strony internetowe? Analiza Bitcoin jest potrzebna do zgłębienia tematu i wiedzy, w co warto teraz wchodzić, a których walut warto się pozbyć zanim zaczną jeszcze bardziej spadać. Jestem nieco rozdarty, bo z jednej strony ciekawi mnie ten temat, ale z drugiej – nie chcę stracić włożonych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *