Czym kierować się przy zakupie motocykla?

kupujemy-pierwszy-motocykl

Każdy, kto połknął motocyklowego bakcyla i postanowił zrobić wymarzone prawo jazdy kategorii A, staje przed wyborem właściwego dla siebie motocykla. Przegląda ogłoszenia już od dawna, by zorientować się, co oferuje rynek, ale odpowiedź na pytanie „Jaki motocykl wybrać jako pierwszy?” nie przychodzi tak łatwo. Postaramy się pomóc.

Już na etapie kursu na prawo jazdy, a nawet jeszcze przed nim, praktycznie każdy przyszły motocyklista ogląda maszyny, wyposażenie i akcesoria w sieci, planując, co kupi sobie w przyszłości. Niby są już na wszystko przygotowani, a gdy zbliża się „godzina zero”, pojawia się pustka w głowie. Jakiej marki motor kupić? Jaką powinien mieć pojemność i moc? I wiele innych. Przeglądają poradniki, fora internetowe, pytają znajomych… Zapraszamy do przeczytania porad zebranych od motocyklistów i mamy nadzieję, że okażą się pomocne.

Pojemność silnika i model

Najbardziej doświadczeni motocykliści zaczynali od pojemnościach 125cmm i 250cmm, co jednak nie orznacza, że właśnie takie polecają początkującym. Wśród modeli natomiast znajdziemy szeroki wachlarz: od SHL M11 175cmm i MZ ETZ 250cmm aż po Suzuki GSX 750 i Yamahę XJ700S. Dużo zależy to od indywidualnego gustu. Okazuje się, że przy wyborze swojej pierwszej maszyny motocykliści kierowali się w większości marką, ceną i kosztami eksploatacji. Często też na wybór wpływał przypadek.

Na pytanie, czym tak naprawdę wg nich początkujący motocykliści powinni się kierować przy wyborze pierwszego motocykla, niemal 80% motocyklistów odpowiedziało, że najważniejsze są moc, wysokość i waga maszyny. Później wymieniają cenę i koszty eksploatacji, a dopiero na końcu markę. Ważnymi elementami są wygoda i komfort podczas użytkowania motocykla.

Modele godne polecenia

W sieci znajdziemy sporo opinii o modelach, które „najlepiej” nadają się na pierwszy motocykl dla początkujących oraz który polecają doświadczeni jeźdźcy.

Zarówno wśród motocyklistów, jak i motocyklistek, dużym powodzeniem cieszy się Honda CB500. To pokazuje, że nawet pojemność 500cmm nadaje się na początek, i że nadaje się także dla pań. Kolejnymi polecanymi modelami są Suzuki GSF400 Bandit, znana z wielu kursów jazdy Yamaha YBR 250 oraz Honda VTR 250. Widzimy więc, że wcale nie trzeba zaczynać od najmniejszych pojemności.

Od fascynacji do uzależnienia?

O początkach swojej przygody z motocyklami miłośnicy zmotoryzowanych jednośladów wypowiadają się w wielu pięknych słowach i zwrotach, które brzmią wręcz poetycko. Można łatwo odczuć, że w życiu tych ludzi ogromne znaczenie ma pasja, łącząca miłość do jady z szacunkiem do maszyny i osiąganej przez nią mocy. Motocykliści mówią często o przezwyciężeniu towarzyszącego na początku strachu i osiągnięciu poczucia wolności, której nikt nie może im już zabrać. I to właśnie wolność najczęściej pojawia się w wypowiedziach motocyklistów. To właśnie ona ich uskrzydla, dając radość i sprawiając, że trudne początki przestają być barierą dla marzeń o kolejnych podróżach. Wielu motocyklistów przyznaje, że jazda nie tylko daje szczęście, ale i uzależnia.

Pierwszy motocykl – sprawa indywidualna

Z wypowiedzi motocyklistów można wywnioskować, że nie ma jednego idealnego dla początkujących motocykla. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Motocykliści zwracają uwagę na to, aby pierwsza maszyna była dopasowana do potrzeb oraz warunków fizycznych właściciela. Trzeba więc kierować się rozsądkiem, wybierać zgodnie z własnymi predyspozycjami i gustem, a nie aktualną modą czy też upodobaniami innych. Na pierwszym motocyklu powinniśmy czuć się dobrze i pewnie. Dlatego też wiele osób decyduje się na model, który dobrze zna z kursu jazdy. Podczas gdy dla jednych pojemność 250cmm jest spełnienie marzeń, inni uważają, że 500cmm to skrajne „minimum”. Są również tacy, którzy nie wsiądą na motocykl o mocy poniżej 650cmm.

Wybór motocykla pozostaje naszą indywidualną sprawą. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy prosić nikogo o rady. Jeśli mamy znajomych motocyklistów z większym doświadczeniem, poprośmy ich, aby opowiedzieli nam o tym, jak zaczynali swoją przygodę z motocyklem. Zasięgnięte u nich informacje z pewnością się nam przydadzą.

Mamy nadzieję, że te chociaż trochę pomożemy Ci rozwiać wątpliwości, jakie mogą pojawić się przy wyborze pierwszego motocykla. Życzymy Ci, aby wybór pierwszego własnego motocykla przebiegł sprawnie i żeby kupiona maszyna sprawiała Ci dużo radości.

O motocyklach możesz poczytać na http://www.motogen.pl/

Jeden komentarz dla wpisu “Czym kierować się przy zakupie motocykla?”

  1. Prosta zasada – jeśli mamy dwa motocykle z tej samej półki i wiemy że żaden z nich nie jest szczególnie bardziej awaryjny od drugiego – wybierzmy ten, do którego dostać można tańsze części motocyklowe. Ich cena zależna jest od popularności motocykla i innych czynników np. firm, które produkują zamienniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *