Czyszczenie felg aluminiowych – co warto o nim wiedzieć?

Felgi aluminiowe prezentują się bardzo efektownie pod warunkiem, że są zadbane. Trzeba je regularnie czyścić i konserwować, jeśli mają zachować swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne. Nie jest to jednak zbyt trudne, jeśli będzie się to robić systematycznie. Nawet uporczywe zabrudzenia nie stanowią większego problemu, bo zawsze można sięgnąć po specjalistyczne środki przeznaczone do felg wykonanych z aluminium. Po ich dokładnym wyczyszczeniu trzeba pamiętać o tym, aby zostały właściwie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, zabrudzeniami i zarysowaniami. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność podczas czyszczenia felg aluminiowych, bo niewłaściwa pielęgnacja zwiększa ryzyko ich zniszczenia.

Czyszczenie felg aluminiowych – o czym należy pamiętać?

Felgi aluminiowe są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne od modeli stalowych. Stosowanie zbyt agresywnych środków i ostrych czyścików jest niestety prostą drogą do pojawienia się nieestetycznych zarysowań. Z kolei w mikrowgłębieniach gromadzi się trudny do usunięcia brud. W przypadku felg aluminiowych kluczowe jest to, aby nie używać do ich czyszczenia niczego, co zawiera silne rozpuszczalniki, benzynę ani kwasy. Tego typu środki mają szkodliwy wpływ na karoserię, mogą przyczynić się do uszkodzenia lakieru. Jako że koło jest w ruchu podczas jazdy, a na drodze znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, wpływa to negatywnie na trwałość felg. Problemem jest niszczące działanie wody, wilgoci, śniegu, błota, soli drogowej, smoły i pyłów. Nie brakuje pod kołami piasku i drobnych kamieni, dlatego regularne czyszczenie i konserwacja felg jest wręcz koniecznością. Muszą być one też zabezpieczone przed działaniem korozji, najłatwiej będzie użyć gotowego środka antykorozyjnego.

Od czego zacząć czyszczenie felg aluminiowych?

Przed przystąpieniem do czyszczenia felg z aluminium, trzeba w pierwszej kolejności je przygotować do planowanych zabiegów. Warto wyposażyć się w przydatne akcesoria i preparaty do czyszczenia z felg aluminiowych, aby wszystko przebiegło sprawnie i w celu uzyskania pożądanych efektów. Zacząć warto od dokładnego umycia felg przy użyciu wody, najlepiej pod ciśnieniem. Do czyszczenia felg potrzebna będzie też gąbka: nie może być ona twarda, bo przyczyni się do powstania szpecących zarysowań. Miękka gąbka nie zniszczy aluminiowej powłoki, warto też mieć w zanadrzu mały pędzelek, aby pozbyć się brudu z zakamarków. Będzie on wręcz niezbędny w przypadku felg mających skomplikowane wzornictwo, różne wycięcia i wgłębienia. W sprzedaży dostępne są specjalne płyny do mycia w rozpylaczu, co świetnie się sprawdza podczas czyszczenia felg. Wystarczy psiknąć w szczeliny, aby umyć dokładnie nawet trudniej dostępne miejsca.

Jeśli ktoś decyduje się na używanie gotowych produktów, to zawsze trzeba wybierać wyłącznie te, które są przeznaczone do czyszczenia felg aluminiowych. Nie mają one w swoim składzie żadnych agresywnych substancji, które mogłyby zniszczyć powłokę. Należy wobec tego dokładnie czytać etykietę znajdującą się na opakowaniu. Dobry środek do czyszczenia felg z aluminium powinien mieć odczyn zasadowy lub neutralny. W przypadku uporczywych zabrudzeń można posiłkować się preparatami myjącymi o lekko kwaśnym odczynie, ale przy ich stosowaniu trzeba zachować ostrożność. Należy traktować je jako ostateczność, gdy inne środki zawiodą i konieczne będzie zastosowanie silniejszego preparatu. Do czyszczenia felg aluminiowych najlepiej sprawdzają się produkty w postaci płynów i pianek. Przed przystąpieniem do mycia trzeba sprawdzić, czy felgi nie są gorące. Nie mogą być rozgrzane, bo mycie będzie nieefektywne, mogą powstać nieestetyczne i trudne do usunięcia plamy. Istnieje też ryzyko zniszczenia lakieru, dlatego nie należy ryzykować, lepiej po prostu poczekać.

Na czym polega czyszczenie felg z aluminium?

Czyszczenie felg z aluminium należy zacząć od usunięcia z ich powierzchni zabrudzeń za pomocą silnego strumienia wody. Można użyć w tym celu węża ogrodowego ze specjalną końcówką lub myjki wysokociśnieniowej. W przypadku myjki możliwe stanie się skuteczne i bezpieczne usunięcie zabrudzeń nie tylko z felg, ale też z nadkoli i kół. Kolejnym krokiem jest nałożenie wybranego preparatu do mycia felg. Należy rozprowadzić go na całej powierzchni i to w dużej ilości, pamiętając o każdym zakamarku. Na opakowaniu środka myjącego znajduje się informacja o tym, jak długo powinien on pozostać na powierzchni felg, aby mógł w pleni zadziałać, zwykle jest to kilka minut.

Bardzo ważne jest to, aby preparat nie wysechł na powierzchni felg, bo zwiększa to ryzyko powstania nieestetycznych plam, może nawet dojść do wystąpienia przebarwień na powłoce aluminiowej. Po spryskaniu felg i odczekaniu paru minut można już przystąpić do ich mycia. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie w tym celu specjalnej szczotki do mycia alufelg. Trzeba wyczyścić je zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dobrze sprawdzą się również miękka gąbka i szmatka z mikrofibry. Do czyszczenia zakamarków wspaniale nadaje się pędzelek do detailingu lub pad do mycia felg. Na koniec trzeba wszystko dokładnie spłukać wodą i można przystąpić do zabezpieczenia felg woskiem do karoserii.

W skrócie, oczyszczanie felg aluminiowych składa się z następujących kroków:
• Spłukanie zabrudzeń wodą (najlepiej pod ciśnieniem),
• Naniesienie specjalistycznego środka myjącego na obręcze,
• Wyczyszczenie zabrudzeń ze szczelin,
• Obfite spłukanie wodą zastosowanych preparatów wraz z zanieczyszczeniami,
• W razie konieczności powtórzenie całego zabiegu,
• Zabezpieczenie felg woskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *