Maty dezynfekcyjne – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Wiele form działalności gospodarczej wymaga szczególnej dbałości o warunki sanitarne i higieniczne. Dotyczy to w szczególności produkcji żywności, a także gospodarstw hodowlanych, które na większą lub mniejszą skalę zajmują się utrzymywaniem zwierząt gospodarskich.

Hodowcy, którzy zajmują się utrzymywaniem dużych ilości zwierząt, muszą szczególnie dbać o bezpieczeństwo i higienę w gospodarstwie. Najwięcej uwagi trzeba poświęcać stadom trzody chlewnej, która w ostatnich latach jest szczególnie narażona na atak wirusa ASF. Afrykański pomór świń atakuje trzodę chlewną oraz dziki, które mogą przenosić chorobę nawet na duże dystanse. W przypadku zakładów spożywczych największym zagrożeniem mogą być szkodniki, bakterie, zarodniki pleśni czy grzybów. Gdy pojawią się w zakładzie produkcyjnym, często trzeba zatrzymać produkcję, a także wprowadzać wiele działań polegających na dezynfekcji. Poważne problemy sanitarne mogą na długo zatrzymać pracę w firmie, a to wiąże się z bezpośrednimi stratami finansowymi. W przypadku gospodarstw hodowlanych wystąpienie niektórych wirusów wiąże się z koniecznością zutylizowania całego stada. Zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć w tych kwestiach sprawdza się więc doskonale.

Lepiej zapobiegać niż później walczyć z epidemią

Zarówno w przypadku gospodarstw hodowlanych, jak i zakładów spożywczych trzeba dokładać wszelkich starań, aby nie przenosić zagrożenia i nie zagrażać zwierzętom czy produkowanym towarom. Jednym z rozwiązań, które sprawdzają się w dbaniu o czystość i dobre warunki higieniczne, są maty dezynfekcyjne, które umieszcza się w bramach wjazdowych, wejściach do pomieszczeń zagrożonych różnego rodzaju czynnikami szkodliwymi. Maty dezynfekujące są wypełnione specjalnymi płynami dezynfekującymi, które pozwalają na oczyszczanie butów lub kół samochodów, które wjeżdżają do gospodarstwa lub do zakładu produkcyjnego. W ten sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się zagrożenia, szkodliwych bakterii, wirusów i innych toksycznych substancji.

Jak wybrać dobrą matę dezynfekującą?

Aby wybrać odpowiednią matę dezynfekującą, warto przede wszystkim ocenić potrzeby w zakładzie produkcyjnym czy w gospodarstwie hodowlanym. Maty należy ułożyć we wszystkich bramach wjazdowych i przy wszystkich wejściach, dzięki czemu nikt nie będzie mógł wejść na teren zakładu bez zdezynfekowania obuwia czy kół samochodowych. Maty musza być dopasowane wielkością do potrzeb konkretnej bramy. W poszukiwaniu dobrych, sprawdzonych i solidnie wykonanych mat dezynfekujących warto sprawdzić ofertę dobrych i renomowanych firm. Na https://dezenfex.pl/ można znaleźć spory wybór mat dezynfekujących, które świetnie sprawdzają się w różnych zakładach produkcyjnych. Oczywiście, maty dezynfekcyjne nie są jedynym sposobem na utrzymanie wysokich warunków sanitarnych w firmie, zakładzie produkcyjnym czy w gospodarstwie. Jednak zainwestowanie w nie może być doskonałym rozwiązaniem i świetnie sprawdza się jako profilaktyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *