Zakup samochodu wiąże się z poważnym wydatkiem. Nowe auto wydaje się atrakcyjniejszą propozycją, jednak koszty są wówczas nieporównywalnie większe niż w przypadku kupna używanego pojazdu. To istotne, bo nawet używane samochody mogą w pełni zaspokoić Twoje potrzeby.
Używany samochód – tańsza i wcale nie gorsza opcja
U wielu osób stary sprzęt budzi skojarzenia z czymś gorszym i być może nie do końca sprawnym. Nie inaczej jest w przypadku samochodów. Przy nowym aucie wprost z salonu masz większą pewność, że będzie ono od razu gotowe do długotrwałej i bezawaryjnej eksploatacji. Niestety, to wcale nie jest reguła – wiele modeli ma problem z wadami fabrycznymi lub tzw. chorobami wieku dziecięcego, czyli kłopotliwymi rozwiązaniami, które dopiero zostaną poprawione w przyszłych modelach.
Jednak obecnie możliwość weryfikowania pojazdów z rynku wtórnego jest duża. Po pierwsze, istnieją rzetelne serwisy motoryzacyjne czy aukcyjne, gdzie ryzyko trafienia uszkodzonego auta jest niewielkie. Po drugie, nawet jeśli sam nie jesteś ekspertem, zawsze możesz wynająć wykwalifikowanego mechanika, by ten przeprowadził weryfikację pojazdu przed zakupem i zweryfikował wszystkie usterki: https://wycenanaprawy.pl/autoraport/cennik.
Z pewnością ważnym argumentem jest fakt, że dysponując taką samą gotówką, możesz zakupić używane auto znacznie lepszej klasy, niż w przypadku nowego samochodu i to niejednokrotnie z pełnym wyposażeniem.
Czy samochody używane są bardziej awaryjne niż nowe?
To założenie wydaje się słuszne, w rzeczywistości jednak nowe auta również potrafią niemile zaskoczyć właściciela – i to niekoniecznie po długim użytkowaniu. Obecnie większość produkowanych pojazdów posiada nowoczesną elektronikę i złożone systemy usprawniające jazdę. To pociąga za sobą możliwość pojawienia się kosztownych usterek.
Kupując używany samochód, możesz dokładnie sprawdzić jego historię w specjalnych serwisach, a podstawowe informacje uzyskasz już na podstawie przypisanego do każdego auta numeru VIN. Wykonanie przeglądu da Ci też szybką odpowiedź, w jakim stanie jest pojazd.
Inne zalety samochodów używanych
O ile samochody sprzed 20–30 lat znacznie częściej odstają od dzisiejszych standardów zarówno pod kątem estetyki, jak i bezpieczeństwa, o tyle pojazdy stworzone w przeciągu ostatniej dekady nie różnią się wiele od współczesnych aut. Ten sam model może być zresztą produkowany od dawna, a ewentualne poprawki w kolejnych modelach niewiele zmieniają pod względem komfortu jazdy. Z pewnością ma to mniejsze znaczenie niż kilkukrotna różnica w cenie między używanym a nowym autem.
Samochód używany to także mniej ryzykowna inwestycja. Nie traci on gwałtownie na wartości (często żartuje się, że wyjechanie nowym samochodem z salonu oznacza jego stratę nawet o ⅓!). Oznacza to, że jeśli będziesz chciał go po jakimś czasie sprzedać czy zamienić na inny, to Twoje straty będą niższe.
Również naprawy samochodów z rynku wtórnego bywają tańsze. Lepszy jest też dostęp do części zamiennych, zwłaszcza dla modeli, które są już obecne w sprzedaży od kilku czy nawet kilkunastu lat.
Jak właściwie wybrać używany samochód?
Jeżeli zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, to warto to odpowiednio zaplanować. To nieistotne, czy chodzi o kilka, czy o kilkanaście tysięcy złotych – to duży wydatek. Samochód nabyty u nieuczciwego handlarza dość szybko ujawnia swoje mankamenty. Najlepiej będzie, gdy skorzystasz ze sprawdzonych i polecanych serwisów motoryzacyjnych, a przed zakupem auta dokonasz weryfikacji jego stanu. Ekspertów, którzy z chęcią pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję, znajdziesz tutaj: https://wycenanaprawy.pl/.
Odrobinę droższym rozwiązaniem jest komis samochodowy. Zakup w komisie ma tę przewagę, że możesz obejrzeć większą liczbę aut, co jest korzystną opcją dla osób niezdecydowanych.
Możesz też wybrać transakcję u autoryzowanego dilera. Sprzedają oni samochody z oficjalnych źródeł i sprawdzone pod względem technicznym, auta poleasingowe czy wystawowe, z pełnym potwierdzeniem historii pojazdu. W takim scenariuszu zapłacisz więcej, ale zyskasz pewność, że dokonałeś satysfakcjonującego i sprawdzonego zakupu.