Dlaczego warto zostać mechanikiem samochodowym?

mechanik-samochodowy

Dlaczego warto zostać mechanikiem samochodowym?

Praca mechanika samochodowego nie jest zajęciem dla każdego. Zajmują się tym głównie osoby, które posiadają wykształcenie w tym kierunku. Zadaniem mechaników jest zadbanie o dobry stan techniczny samochodów klientów. Pomimo tego, że mechaników na rynku jest bardzo wielu, to o naprawdę dobrego specjalistę, bardzo trudno. Większość dzisiejszych fachowców to nie mechanicy, a wymieniacze części.

Zalety pracy, jako mechanik

Zalet wykonywania pracy mechanika samochodowego jest wiele, podobnie zresztą jak wad. Zajmijmy się jednak tymi pierwszymi. Praca mechanika rzadko, kiedy jest monotonna. Zazwyczaj wymaga od nas zaangażowania. Mechanik samochodowy, to również dobrze płatna praca. Oczywiście zależy od tego jak dobrzy jesteśmy w tym, co robimy. Wykwalifikowany mechanik, specjalizujący się w konkretnej marce pojazdów, może osiągnąć zarobki, na bardzo przyzwoitym poziomie.

Warto zostać mechanikiem samochodowym, również dlatego że, jeżeli znamy się na rzeczy, to możemy otworzyć własny warsztat. Własny biznes, pozwala nam na lepszy rozwój. Umożliwia nam również spokojną pracę, bez osób, które ciągle wydają nam polecenia. Pracujemy tak długo, jak nam pasuje, nikt nas do niczego nie zmusza. Sami sobie jesteśmy szefem.

Wady wykonywania zawodu mechanika

Mechanik samochodowy to jednak nie tylko zalety. Praca ta ma również swoje wady. Główną wadą jest to, że jest to praca fizyczna, która nierzadko doprowadza nas do ogromnego brudu. Ciągłe obcowanie z olejami, smarami i innymi tego typu produktami, nie należy do najprzyjemniejszych. Oczywiście znajdą się tacy, którym taki stan rzeczy odpowiada, ale jest takich osób znacząca mniejszość.

Jeżeli chcemy naprawdę utrzymać dużą ilość klientów, dzięki czemu będziemy osiągać przyzwoite zarobki, to musimy liczyć się z nieregularnym czasem naszej pracy. Praca ta, również może dostarczać nam wielu stresowych sytuacji. Zazwyczaj wtedy, gdy będziemy mieli określony czas na dokonanie naprawy samochodu klienta, a naprawa będzie się przeciągać.

Dużym problemem mechaników, są klienci, którzy patrzą na ręce. Nie opuszczają auta nawet na krok, wszystkie wymiany trzeba im dokładnie tłumaczyć, krok po kroku. Zdarza się, że klient jest tak denerwujący i dociekliwy, że w złości dziękujemy mu i wyganiamy z zakładu. Takie zachowanie wzbudza w nas gniew i doprowadza często do stresu. Stres może nas dopaść również wtedy, gdy usterka, którą mamy usunąć, jest ciężka do zdiagnozowania.

Czy więc warto?

Mając na uwadze zalety, oraz wady wykonywania pracy mechanika samochodowego, ciężko jednoznacznie określić, czy warto się tym zająć, czy nie. Dużo zależy od naszych zainteresowań, a jeszcze więcej od naszych umiejętności. Jeżeli samochody to nasza pasja, odnajdujemy się w mechanice samochodowej, to pewnie warto spróbować tej pracy.
Na początku warto podjąć pracę w jakimś warsztacie, w którym będziemy mogli nabrać doświadczenia, stopniowo się rozwijać. Po jakimś czasie, gdy uznamy, że faktycznie jest to zajęcie dla nas, lecz chcemy czegoś więcej, to możemy podjąć się otworzenia własnego warsztatu samochodowego (zobacz również czy warto zostać mechanikiem samochodowym według opinii portalu polskibiznes.pl).

Własny warsztat, to więcej obowiązków, ale również więcej swobody i poczucie niezależności, w porównaniu do pracy u kogoś. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również zdecydowanie się na specjalizację w jednej konkretnej marce pojazdów. Lepiej być bardzo dobrym fachowcem w jednej marce, niż średniej klasy mechanikiem od wszystkiego. Jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Swoje odzwierciedlenie powiedzenie to ma w mechanice samochodowej. „Jeżeli jakiś mechanik naprawia wszystko, to tak naprawdę nie zna się do końca na niczym”.

Pamiętajmy żeby mechanikiem trudnił się naprawą usterek w samochodach, większość mechaników niestety tylko potrafi wymieniać całe elementy, nie naprawiając ich. Jeżeli mamy odwagę i chęci, to warto zostać mechanikiem samochodowym. Jeżeli będziemy się czuć spełnieni w tym, co robimy, to będziemy dobrze i fachowo wypełniać nasze obowiązki.

Artykuł powstał dzięki pomocy portalu kopalniapracy.pl na którym można znaleźć wiele ofert pracy dla mechaników samochodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *