Dlaczego należy pamiętać o wymianie oleju przekładniowego?

Nie do końca wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że nie tylko należy dbać o regularną wymianę oleju silnikowego, ale także nie wolno zapominać, aby olej przekładniowy również był wymieniany w sposób systematyczny. Określa się, że warto, jest zadbać o jego wymianę co 80-100 tys. km. Sama usługa/proces z tym związany, nie jest niczym skomplikowanym, przez co możemy liczyć, że niejeden warsztat samochodowy wykona tego typu prace po niewygórowanych kosztach.

Jedną ze standardowych czynności serwisowych, o której nie wolno zapominać, jest wymiana oleju silnikowego, o czym bardzo często się wspomina w kontekście obsługi samochodu. Jednak równie często nie mówi się o tym, aby olej przekładniowy był regularne wymieniany. Takie podejście to wspomnianej kwestii może wynikać m.in. z tego, że zazwyczaj producenci samochodów w książkach serwisowych wskazują, że wymiana takiego oleju nie jest konieczna przez cały czas/okres eksploatacji auta. Otóż wielokrotnie mają na myśli czas do zakończenia gwarancji. Po jego upływie są oni zwolnieni z odpowiedzialności za to, jak nasz samochód działa. Należy jednak pamiętać, że olej przekładniowy zarówno w przypadku manualnej, jak i automatycznej skrzyni biegów, zużywa się tak samo, jak inna stosowana chemia samochodowa.

Olej do skrzyni biegów – czym jest i dlaczego należy pamiętać o jego wymianie?

Olej przekładniowy jest jednym z ważniejszych czynników w skrzyni biegów, dlatego tez podczas jego wymiany należy kierować się zaleceniami producenta. Wspomniany element wpływa i jednocześnie także odpowiada za żywotność skrzyni biegów, przez co wszelkie zaniedbania we wspomniany zakresie mogą prowadzić do awarii przekładni. W końcu należy pamiętać, że może skrzynia biegów nie nagrzewa się aż tak mocno, jak silnik, to i tak może osiągać wysoką temperaturę. Poza tym wszelkie dodatki uszlachetniające, które zostały zawarte w oleju, z czasem tracą swoje właściwości, w tym m.in. lepkość, przez co nie zostanie zapewnione odpowiednie smarowanie w przypadku elementów wewnątrz przekładni. Prowadzi to do ich tarcia o siebie i utraty płynności skrzyni biegów.

Jak odpowiednio dopasować olej do skrzyni biegów? Czy warto sięgnąć po zamienniki?

W przypadku oleju przekładniowego należy pamiętać, że każdy producent samochodu sugeruje inny rodzaj oleju o różnych parametrach, zwłaszcza w zakresie lepkość. Dużo we wspomnianym zakresie zależy od warunków pracy, jakim dany produkt ma sprostać. Kluczową informacją, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest norma producenta. Choć większość osób w pierwszej kolejności patrzy na inne parametry w zakresie klasy jakości (API) oraz lepkości (SAE). To właśnie dzięki normie producenta mamy możliwość dopasowania oleju do konkretnego typu skrzyni biegów. W końcu możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdzie dwa oleje będą miały inne klasy, ale mimo to będą się nadawać do tej samej przekładni. Dlatego też zaleca się, aby podczas wymiany oleju w skrzyni biegów, wybierać oryginalny płyn, który jest zalecany w książce serwisowej.

Jak skorzystać z holowania pojazdu na koszt ubezpieczyciela sprawcy wypadku?
Gdzie zadzwonić, kiedy dojdzie do stłuczki na drodze?
Czym kierować się przy wyborze pomocy drogowej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *