Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu dostawczego – różnice i podobieństwa

Samochód dostawczy jest w wielu branżach niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Zakup takiego pojazdu za gotówkę często okazuje się jednak niemożliwy lub nieopłacalny dla przedsiębiorców. Mogą oni wtedy skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Do najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych zalicza się leasing oraz wynajem długoterminowy.

Opisujemy główne różnice i podobieństwa pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem samochodu dostawczego. Podpowiadamy również, czym kierować się przy wyborze.

Wynajem długoterminowy a leasing – najważniejsze różnice

Przedstawiamy 7 najważniejszych różnic, których znajomość pomoże w podjęciu decyzji.

Możliwość wykupu

Przedsiębiorcy korzystający z leasingu mogą stać się właścicielami pojazdu dostawczego po opłaceniu ostatniej raty. Wykup jest możliwy na korzystnych warunkach – po cenie znacznie niższej niż rynkowa. W leasingu operacyjnym wykup nie ma charakteru obowiązkowego, dlatego przedsiębiorca może po zakończeniu umowy zwrócić samochód finansującemu.

Wynajem długoterminowy nie daje natomiast najemcom prawa do wykupu poniżej ceny rynkowej, dlatego zazwyczaj zwracają oni auto, a następnie mogą przedłużyć umowę lub wynająć nowy pojazd.

Wysokość raty

Miesięczna rata za wynajem konkretnego modelu samochodu dostawczego jest zazwyczaj znacznie niższa w porównaniu do leasingu tego samego auta. Wynika to zwłaszcza z tego, że najemca z każdą kolejną ratą nie spłaca wartości pojazdu i nie zyskuje prawa do jego wykupu na korzystnych warunkach.

Usługi dodatkowe w cenie raty

Miesięczna rata abonamentu za wynajem długoterminowy auta dostawczego obejmuje szereg dodatkowych usług – są to m.in. okresowe przeglądy, serwis, pakiet ubezpieczeń (OC, AC, NNW), likwidacja szkód, samochód zastępczy czy wymiana ogumienia. Przedsiębiorca zyskuje więc sporą przewidywalność kosztów, które nie zwiększą się w przypadku stłuczki, wypadku czy niespodziewanej awarii pojazdu. Oszczędza także swój czas, ponieważ wszelkie obowiązki przejmuje wtedy na siebie firma oferująca wynajem.

Rata leasingu zazwyczaj nie obejmuje usług dodatkowych. Leasingobiorca ponosi więc dodatkowe koszty związane z naprawami, przeglądami, wymianą opon, ubezpieczeniem czy rejestracją pojazdu. Niektóre firmy leasingowe mają jednak w swojej ofercie leasing z pakietem dodatkowych usług wliczonych w cenę raty.

Elastyczność w zakresie używania samochodu

Leasing jest umową zapewniającą przedsiębiorcom znacznie większą swobodę korzystania z pojazdu dostawczego. W przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego umowa taka nie jest objęta maksymalnym limitem kilometrów. Leasingobiorca nie musi się więc przejmować, że przekroczenie określonego przebiegu narazi go na dodatkowe opłaty.

Firmy leasingowe, na wniosek leasingobiorcy, mogą również wyrazić zgodę – zwykle za dodatkową opłatą – na tuning samochodu, wyjazd autem za granicę czy wybór dowolnego ubezpieczyciela.

Opłata wstępna

Najczęściej zawarcie umowy leasingu samochodu dostawczego wymaga wpłacania opłaty wstępnej, stanowiącej wkład własny przedsiębiorcy. Zazwyczaj wynosi ona 10-20% wartości pojazdu. Niektóre firmy leasingowe udzielają finansowania bez wpłaty własnej, pod warunkiem zastosowania standardowej procedury zawarcia umowy, długiego stażu na rynku oraz stabilnej sytuacji finansowej wnioskodawcy.

W przypadku wynajmu długoterminowego wnoszenie wkładu własnego nie jest wymagane, jednak czasami bywa stosowane, np. kiedy przedsiębiorca chce obniżyć wysokość raty czy uzyskać dodatkowe korzyści podatkowe.

Długość trwania umowy

Umowa leasingu operacyjnego samochodu dostawczego powinna zostać zawarta na okres co najmniej 2 lat, a maksymalny czas jej trwania firmy leasingowe zwykle określają na 5 lat. Polskie prawo nie wskazuje natomiast minimalnego ani maksymalnego okresu trwania umowy wynajmu długoterminowego.

Wiek pojazdu

W leasing można wziąć zarówno nowe, jak i używane samochody dostawcze. Większość firm leasingowych wskazuje jednak maksymalny wiek pojazdu, który w momencie zakończenia umowy leasingu nie powinien przekraczać 10 lat. Przedmiotem umów wynajmu długoterminowego są natomiast zwykle jedynie nowe samochody.

Podobieństwa między leasingiem a wynajmem długoterminowym

Leasing samochodów dostawczych oraz wynajem długoterminowy to umowy, pomiędzy którymi występują również pewne podobieństwa. Wskazujemy najważniejsze z nich.

Łatwa dostępność

Oba te rodzaje finansowania są łatwo dostępne – nie wymagają czasochłonnych formalności, wysokiej zdolności kredytowej ani długiego stażu przedsiębiorcy na rynku.

Korzyści podatkowe

Cechą wspólną jest również możliwość zaliczania opłaconych rat do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczania podatku VAT z otrzymanych faktur – w 50% lub w całości, w zależności od spełnienia dodatkowych wymogów.

Możliwość rozłożenia płatności na wiele rat

Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy pozwalają zapobiec zamrażaniu środków finansowych, które można przeznaczać na inne inwestycje. Przedsiębiorca płaci niewielką ratę czynszu, która nie powinna zbytnio obciążać firmowego budżetu.

Czym kierować się przy wyborze rodzaju finansowania?

Ostateczną decyzję odnośnie formy finansowania warto uzależnić przede wszystkim od potrzeb swojej firmy oraz jej kondycji finansowej. Pomocne może być udzielenie sobie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy zależy mi na tym, aby po zakończeniu umowy stać się właścicielem samochodu dostawczego?
  • Jak wysoką kwotę miesięcznej raty jestem w stanie płacić?
  • Na jak długi okres chcę zawrzeć umowę?
  • Czy będę w stanie zapłacić opłatę wstępną?
  • Ile kilometrów planuję pokonywać samochodem dostawczym?
  • Czy planuję poddać samochód tuningowi?
  • Czy chcę samodzielnie wybrać pakiet ubezpieczeń pojazdu?
  • Czy zależy mi na dodatkowych usługach uwzględnionych w cenie raty?
  • Czy chcę mieć zapewnioną przewidywalność comiesięcznych kosztów używania samochodu?
  • Czy jestem w stanie poświęcać dodatkowy czas na przeglądy pojazdu, wymianę ogumienia czy ewentualne naprawy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *