Dodatkowe doświetlanie samochodu – co jest dozwolone?

Dodatkowe oświetlenie samochodu potrafi zrobić wrażenie, szczególnie gdy oglądamy je w telewizji. Dlatego później wiele osób bez zastanowienia decyduje się na zakup dodatkowych lampek i świateł, bo też pragną mieć samochód rodem z amerykańskich filmów.

Po modyfikacjach może i auto będzie wyglądało efektowniej, ale czy będzie nadawało się do jazdy? Przecież zbyt nadmierne oświetlenie może przyczynić się do oślepienia innych użytkowników ruchu, nawet powodując groźny wypadek. Poza tym nie możemy zapomnieć, że polskie prawo reguluje rodzaj i ilość oświetlenie samochodowego. Jakie zatem światła musimy mieć obowiązkowo w swoim aucie? Czy możemy sięgnąć po dodatkowe oświetlenie? Sprawdźmy!

Obowiązkowe oświetlenie samochodu

W rozdziale 3, § 12, pkt 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.) można znaleźć spis świateł, w jakie powinien być wyposażony każdy samochód. Mowa tu o światłach pozycyjnych, drogowych, mijania, kierunkowskazach, światłach przeciwmgielnych, awaryjnych, pozycyjnych przednich i tylnych etc. Każdy samochód musi być w nie wyposażony, w przeciwnym razie nie może poruszać się po drogach, a jeśli złamie prawo, może z tego tytułu zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Dodatkowe oświetlenie samochodu

filmy i seriale onlineWiemy już, w jakie oświetlenie musi być wyposażony samochód, ale co z jego doświetleniem? Czy musimy zapomnieć o swoich pragnieniach? Otóż nie do końca, w rozdziale 3, § 12, pkt 3 dokładnie podano, w jakie dodatkowe oświetlenie może wyposażyć swój samochód. Przede wszystkim na odrobinę szaleństwa możemy sobie pozwolić ze światłami do jazdy dziennej. Jako światła dodatkowo, uzupełniają działanie świateł mijania i mogą być stosowane zamiennie w ciągu dnia, przy dobrych warunkach pogodowych. Z reguły dodatkowe światła do jazdy dziennej produkowane są w technologii LED. Mogą stanowić bardzo ciekawy dodatek do samochodu, o ile zadbamy o ich odpowiednie rozmieszczenie. Co ważne – nie muszą być to jednolite lampy, możemy sięgnąć po nowoczesne produkty ze sprawdzonego sklepu, który w swojej ofercie mają lampy zbudowane z kilku diod LED. Dopuszczalne jest także wyposażenia auta w inne światła jak np. światła odblaskowe, pozycyjne oraz lampy obrysowe. Wszystkie inne świecące elementy (np. wentyle, felgi, antenki, czy lampy pod autem) są po prostu niedozwolone i jeśli nie chcemy mieć problemów, lepiej zrezygnować z ich montowania.

Jeśli mimo wszystko nadal poczujemy, że samochód nie spełnia naszych pragnień, to warto pomyśleć o lekkiej modyfikacji oświetlenia w jego wnętrzu. Zastanawiasz się pewnie po co, skoro to na wyglądzie zewnętrznym zależało Ci najbardziej? Odpowiedź jest banalnie prosta – dla wygody swojej i bliskich. Przecież wiele osób jeździ po zmroku i jeśli w czasie postoju lub podróży, Ty lub Twoi współtowarzysze będziecie chcieli w tym czasie poczytać, to z pewnością dodatkowe oświetlenie wewnątrz samochodu się przyda.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.oswietlenie24h.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *