Dopisanie współwłaściciela do pojazdu – czy to dobre rozwiązanie?

Współwłasność pojazdu jest w Polsce bardzo popularnym rozwiązaniem. Na taki krok najczęściej decydują się rodzice i dzieci, ale również małżeństwa. W jaki sposób dokonać współwłasności? Jakie korzyści wynikają z tego faktu? Czy dopisanie współwłaściciela do pojazdu ma jakieś wady? Wyjaśniamy!

W jaki sposób ustanowić współwłasność pojazdu?

Współwłasność pojazdu może zostać ustalona na podstawie zakupu lub darowizny. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które pragną tego dokonać, kupując nowe auto. Wówczas w umowie kupna-sprzedaży jako nabywcy umieszczani są obaj współwłaściciele. Obaj zostaną uwzględnieni automatycznie w trakcie rejestracji samochodu. W innym przypadku, dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciel może uzyskać, nabywając od obecnego właściciela część samochodu. Jednak w praktyce, by nie być zobowiązanymi do płacenia podatku, członkowie rodziny pragną uniknąć takiej sytuacji.

Dobrym rozwiązaniem jest darowizna, ale w tym przypadku również należy uważać na kwestie podatkowe. Kwota wolna od podatku w przypadku darowizny zależy od stopnia pokrewieństwa, a gdy jest ono najbliższe, to darowizny wynoszącej do 9637 zł nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. W takiej sytuacji wystarczy jedynie dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, co wiąże się z minimalnymi kosztami.

Jakie korzyści wiążą się ze współwłasnością?

Główną motywacją do współwłasności samochodu jest oczywiście chęć uniknięcia wysokich składek ubezpieczeniowych. Nie od dziś wiadomo, że młodzi i mniej doświadczeni kierowcy płacą za polisy komunikacyjne nawet kilkakrotnie więcej, dlatego rodzice chętnie udostępniają auto dzieciom lub po prostu stają się jego współwłaścicielami. Cena ubezpieczenia jest wówczas zgodna ze zniżkami przysługującymi bardziej doświadczonemu właścicielowi, albo niewiele wyższa.

Ale gdy rodzina dysponuje tylko jednym autem, nie zawsze chodzi o niższe stawki za OC i inne ubezpieczenia. Użyczenie własnego samochodu członkom rodziny jest całkowicie legalne, jednak należy pamiętać, że taki fakt powinien zostać zgłoszony ubezpieczycielowi. W przeciwnym razie kierowanie autem przez młodego kierowcę w razie wypadku może stać się powodem niewypłacenia odszkodowania przysługującego z racji polisy. Z tego punktu widzenia współwłasność pojazdu w sensie formalnym bywa obowiązkiem.

Czy współwłasność samochodu ma jakieś wady?

Oczywiście dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego pojazdu nie jest rozwiązaniem idealnym. Jeśli dojdzie do kolizji albo innego zdarzenia, w którym ubezpieczony będzie musiał skorzystać ze swojej polisy lub po prostu zgłosić to zdarzenie ubezpieczycielowi, musi liczyć się on z utratą wypracowanych przez lata zniżek, niezależnie od tego, który ze współwłaścicieli kierował autem. Dlatego nad współwłasnością pojazdu warto dobrze się zastanowić i dokonać kalkulacji potencjalnych zysków i strat. W końcu istnieją jeszcze inne sposoby na obniżenie ceny ubezpieczenia, o czym więcej można przeczytać w poradniku przygotowanym przez ekspertów KioskPolis, dostępnym pod adresem https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *