Dostawca internetu – co uwzględnić przy wyborze?

Dla większości ludzi internet nie jest już luksusem — to konieczność w codziennym życiu! Ale internet nigdy nie jest uniwersalny. Każde gospodarstwo domowe ma inne potrzeby dotyczące szybkości i inne względy, które należy uwzględnić przy wyborze. Przed podpisaniem umowy internetowej ważne jest, aby ocenić swoją wyjątkową sytuację. Oto kilka najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy usług internetowych.

Dostępność w Twojej lokalizacji

Zanim dowiesz się, jaki rodzaj Internetu najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, musisz wiedzieć, jakie opcje są dostępne w Twojej lokalizacji. Jeśli mieszkasz na wsi, prawdopodobnie będziesz miał mniej opcji niż ci, którzy mieszkają w bardziej miejskich obszarach. Zazwyczaj obszary wiejskie nie mają tylu dostawców oferujących sieci kablowe lub światłowodowe. Dobrą wiadomością jest to, że internet satelitarny (który jest szerzej dostępny na obszarach wiejskich) znacznie się poprawił w ostatnich latach. Jeśli ostatnio nie próbowałeś, prawdopodobnie będziesz mile zaskoczony, jak dobrze to działa.

Szybkość pobierania i przesyłania

Nikt nie chce spędzać całego dnia przy komputerze, czekając na zakończenie pobierania. Jeśli lubisz przesyłać strumieniowo filmy, przy wyborze usługodawcy internetowego powinieneś szczególnie martwić się o prędkość pobierania i wysyłania. Biorąc to pod uwagę, nie chcesz przesadzać, kupując niezwykle szybki internet, na który nie możesz sobie pozwolić i którego prawdopodobnie nie będziesz potrzebować.

Koszt i umowa

Dostawcy usług internetowych mogą również pobierać różne ceny za swoje usługi, w zależności od rodzaju usługi i miejsca, w którym się znajdujesz. Tylko Ty możesz określić, ile chcesz wydać na Wi-Fi.

Powinieneś wziąć pod uwagę swoje potrzeby przy określaniu, ile jesteś w stanie zapłacić. Na przykład, jeśli będziesz z tego korzystać samodzielnie, prawdopodobnie nie będziesz musiał płacić znacznej kwoty za Internet. Ale jeśli masz dom pełen nastolatków lub prowadzisz rozwijającą się małą firmę, prawdopodobnie będziesz chciał trochę więcej zaszaleć przy swoim Internecie.

Powinieneś także pomyśleć o koszcie pod kątem umowy. Podczas gdy typowy dostawca internetu kablowego, światłowodowego lub DSL zawiera umowy, które trwają tylko rok, dostawcy internetu satelitarnego są zazwyczaj dłuższe, zwykle 2 lata.

Rodzaj połączenia

Jeśli chodzi o rodzaj połączenia, będziesz mieć kilka różnych opcji. Każda ma swoje plusy i minusy.

Cyfrowa linia abonencka (DSL) — zazwyczaj jest to najtańsza opcja internetowa i dostępna jest szeroka gama prędkości DSL. Jednak prędkość DSL będzie zależeć od tego, gdzie się znajdujesz w stosunku do swojego dostawcy. Im dalej, tym słabsze będzie twoje połączenie.

Kabel — jest to szybsze niż DSL, ale prędkość będzie zależeć od tego, ile osób w Twojej okolicy korzysta również z Internetu kablowego. Na przykład, jeśli próbujesz przesyłać strumieniowo film w nocy, gdy wiele innych osób jest w Internecie, powinieneś spodziewać się wolniejszego połączenia.

Satelita — jest to szeroko dostępna opcja, co oznacza, że ​​jeśli jesteś na niedostatecznie obsłużonym rynku, prawdopodobnie nadal będziesz mieć tę opcję. Jednak zwykle jest wolniejszy niż inne opcje.

Światłowód — zazwyczaj jest to najszybszy i najbardziej niezawodny rodzaj połączenia internetowego. Jednak nie jest dostępny na każdym rynku i zwykle jest droższy.

Dowiedz się więcej na fastinternet.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *