Mity dotyczące alpaki – warto je poznać!

Wełna alpaki stała się popularna w ostatnich latach. Zaczynamy dostrzegać, że produkty alpaki są oferowane przez wiele dużych marek, kilku niezależnych projektantów i małych detalistów.

Alpaka jest jednak dla wielu mniej znana niż wełna i kaszmir. Niektórzy wolą nie kupować produktów z alpaki, ponieważ słyszeli o niej mity, które czynią ją bardzo niepożądaną.

W tym poście chcemy zmierzyć się z przykładami tych mitów na temat wełny lub polaru alpaki, które mogą pomóc wydobyć prawdę o nich, abyś jako klient był lepiej poinformowany o alpace i jej zaletach. Mamy nadzieję, że pomoże to w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zakupów, zwłaszcza teraz, gdy przed nami chłodniejsze miesiące i być może zastanawiasz się nad zakupem kilku swetrów dla siebie i swojej rodziny.

Mit nr 1: Alpaka swędzi i drapie

Bądź ostrożny – nawet jeśli metka na swetrze głosi „100% alpaki”, to sweter może nie pochodzić z uznanego sklepu ani marki. Niestety, wielu lokalnych producentów w Peru i Boliwii twierdzi na swoich etykietach, że ich produkty są wykonane z „100% alpaki” lub „baby alpaca”, ale to nieprawda.

Dla tych, którzy wiedzą o alpace, dobrze wiadomo, że dobrej jakości włókno alpaki jest droższe niż wełna i jest bardzo mało prawdopodobne, że kupisz dobrej jakości swetry z alpaki za niską cenę. „Dogodna cena” swetra powinna być już czerwoną flagą.

Jak wszystko, alpaka ma różne cechy. Jeśli kupisz dobrej jakości sweterek z alpaki, taki jak baby alpaca lub sweter royal alpaca, powinien on być miękki w dotyku, a jego cena będzie to odzwierciedlać. Z drugiej strony, jeśli kupisz sweter wykonany z niskiej jakości włókna, na pewno będzie ciężko go nosić ze względu na jego swędzenie i będzie miał niższą cenę.

Prawda mitu: Dobrej jakości alpaka jest:

  • miękka,

  • ciepła,

  • droższa niż wełniane swetry.

Niskiej jakości wełna alpaki będzie swędzieć i drapać i będzie tańsza. Jeśli dotkniesz ubrania i poczujesz swędzenie, prawdopodobnie zostało ono wykonane z niskiej jakości alpaki.

Mit 2: Nie mogę nosić alpaki, bo mam alergię na wełnę

Większość osób uczulonych na wełnę jest w rzeczywistości uczulona na olej zawarty w wełnie, zwany lanoliną. Alpaka nie zawiera lanoliny. Z tego powodu wiele osób uczulonych na wełnę może nosić alpakę bez jakiejkolwiek reakcji na materiał. To główny powód, dla którego alpaka jest klasyfikowana jako hipoalergiczna, a wełna owcza nie.

Sugestia jest taka, że ​​jeśli jesteś uczulony na wełnę, powinieneś najpierw wypróbować ubranie z alpaki na kilka minut. Jeśli nadal reagujesz na materiał, lepiej go nie nosić.

W przeciwnym razie spróbuj przez dłuższy czas, na przykład 30 minut, i zobacz, jak się czujesz. Większość osób uczulonych na wełnę będzie mogła nosić ubrania z alpaki bez reakcji. Niektórzy jednak zareagują również na alpakę, tak jak na wełnę, ponieważ mają bardzo wrażliwą skórę.

Prawda mitu: Alpaka jest uważana za hipoalergiczną. Większość osób uczulonych na wełnę będzie mogła nosić alpakę bez reakcji. Kilka innych ma jednak bardzo wrażliwą skórę i reagują na alpakę, tak jak na wełnę. Jeśli masz alergię na wełnę, spróbuj najpierw przez krótki czas alpaki i zobacz, czy otrzymasz reakcję. Lepiej postępować bezpiecznie niż żałować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *