Czy koszty eksploatacji samochodu z drugiej ręki są porównywalne do kosztów związanych z serwisem samochodu z salonu?
Statystyki sprzedaży i rejestracji nowych samochodów w Polsce pokazują wyraźnie, że Polacy coraz częściej decydują się na zakup nowego samochodu z salonu. W 2017 roku z polskich salonów wyjechało 483 tys. nowych samochodów – wśród nich największą popularnością cieszyły się takie modele jak Skoda Octavia, Skoda Fabia, czy Volkswagen Golf. Każde z nich znalazło ponad 10 tys. szczęśliwych nabywców. Czy jednak rzeczywiście zakup nowego samochodu jest inwestycją uzasadnioną ekonomicznie? Jakie zalety i wady ma zakup nowego samochodu i jak wypada to w porównaniu do zakupu auta z drugiej ręki?
Nowy samochód z salonu
W pierwszej kolejności skupmy się na wadach i zaletach zakupu nowego samochodu z salonu. Mamy tutaj przede wszystkim możliwość pełnej konfiguracji danego modelu i doposażenia go według naszych potrzeb – zarówno pod względem technologicznym, jak i pod względami estetycznymi (kolor nadwozia, wzór tapicerki, etc.), jak również możliwość otrzymania atrakcyjnych pakietów wyposażenia dodatkowego jako zachętę do zakupu. Nowy samochód z salonu to jednak niemal zawsze konieczność serwisowania w Autoryzowanej Stacji Obsługi przynajmniej przez okres podstawowej gwarancji, co wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami części zamiennych (oryginalne części producenta).
Co prawda salon Mazda czy Volkswagen coraz częściej dają możliwość serwisowania poza ASO, jednak jest to obarczone ryzykiem utraty gwarancji przy braku zachowania technologii napraw danego producenta.
Jedną z rzeczy, które należy brać pod uwagę przy zakupie nowego samochodu jest jego potencjalna utrata wartości w pierwszych latach użytkowania. Przyjmuje się powszechnie, że w ciągu pierwszych trzech lat od daty wyjazdu z salonu, samochód traci około 30 procent swojej wartości.
Co otrzymujemy jednak decydując się na nowy samochód? Przede wszystkim niską awaryjność związaną z użytkowaniem pojazdu, który nie jest pojazdem wyeksploatowanym i naprawianym przy pomocy niskiej jakości zamienników.
Używany samochód – wady i zalety
Na drugim biegunie znajdują się pojazdy używane, które kuszą swoją ceną – ze cenę podstawowego modelu nawet najtańszego nowego samochodu, na rynku wtórym dostaniemy kilkuletnie limuzyny czy nawet auta typu SUV ze znacznie bogatszym wyposażeniem. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że zakup używanego samochodu to zawsze pewne ryzyko – ciężko dokładnie sprawdzić rzeczywisty stan techniczny danego egzemplarza. Również rzeczywisty przebieg może nie być do ustalenia ze względu na dość powszechną praktykę „cofania liczników”. Sprzedawcy starają się jak najkorzystniej sprzedać posiadany pojazd, co często przekłada się na próby ukrycia wad i niedoskonałości danego egzemplarza, które wyjdą po kilku tygodniach lub miesiącach od daty zakupu przez nowego właściciela. Konsekwencje mogą być różne: od prostych i nieskomplikowanych awarii dających się naprawić na drodze, aż po drogi remont całego silnika lub układu napędowego.
Finansowanie samochodu – Mazda Wygodna Rata
Zarówno nowe, jak i używane samochody mają swoich zwolenników. Decydując się na zakup nowego samochodu, warto mieć na względzie kilka różnorodnych metod jego finansowania. Na przykładzie salonu Mazdy można wskazać, że oferowany jest nie tylko zakup za gotówkę, ale również Mazda leasing, który dedykowany jest nie tylko przedsiębiorcom. Leasing coraz częściej wybierany jest przez klientów indywidualnych i działa on wtedy na zasadach podobnych do długoterminowego wynajmu.
Lepiej wejść na internetowe portale – nie dość, że samochody NOWE, to i z wysokimi rabatami, więc można zaoszczędzić sporą sumkę. Miałam akurat to szczęście, że kupiłam samochód za pośrednictwem tego portalu i to ze zniżką prawie 30%, więc z czystym sumieniem mogę polecić każdemu 🙂