Jak działa terapia falą uderzeniową?

Zasada działania medycyny fizykalnej falą uderzeniową opiera się na tym, że ciśnienie akustyczne rozchodzi się we wszystkich tkankach bez strat. Działanie fali uderzeniowej może być porównuje się to do wystrzelenia kamienia do wody, gdzie fale rozchodzą się od miejsca uderzenia. W terapii falą uderzeniową fale uderzeniowe są generowane przez ciśnieniowe generatory wstrząsów i przekazywane do organizmu. Fala uderzeniowa jest impulsem o krótkim cyklu, który jest pleochroiczną falą uderzeniową (kompresja wzdłużna i rarefakcja). Pierwsza z nich ma wysoki stopień energii, która wnika głęboko w struktury tkankowe o dużej objętości – tkankę tłuszczową, szpik kostny itp. Druga powraca po https://krakow.bodymove.pl/fala-uderzeniowa-krakow/  odbiciu od granic tkanek lub obiektów znajdujących się wewnątrz ciała. Po odbiciu od tych granic fale uderzeniowe powracają jako płaskie, niespolaryzowane podłużne impulsy kompresji i rarefakcji.

Terapia falą uderzeniową hamuje lokalną odpowiedź zapalną tkanek poprzez dwa mechanizmy

– zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych w wyniku działania fali uderzeniowej na ściany naczyń

– fale uderzeniowe tworzą mikroskopijne pęknięcia w błonach komórkowych różnych tkanek, co prowadzi do wystawienia ich na działanie fali uderzeniowej, która rozprzestrzenia się poprzez naczynia krwionośne do wszystkich obszarów tkanki. Te efekty fali uderzeniowej prowadzą do zmniejszenia obrzęku (obrzęk) i bólu związanego ze stanem zapalnym, a także przyspieszają gojenie się uszkodzonych tkanek. Oddziałuje bezpośrednio na receptory bólu na zakończeniach nerwów, powodując uwalnianie endorfin, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi. Obniża to poziom neuropeptydów uwalnianych w miejscu urazu; substancji, które zwiększają przepuszczalność i uwrażliwiają zakończenia nerwowe biorące udział w odpowiedzi zapalnej

Fala uderzeniowa składa się z krótkich oscylacji (cykli), na przemian wysokiego ciśnienia (kompresja) z niskim ciśnieniem (rarefaction). Te fale uderzeniowe są wzmacniane przez urządzenie generujące wstrząsy. Każda fala uderzeniowa ma długość około 100 nanosekund, a jej ciśnienie szczytowe wynosi ponad 2000 barów.

Terapia falą uderzeniową może być również stosowana w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, obrzęków, zapalenia ścięgien, zespołu bólu mięśniowo-powięziowego i bólu przewlekłego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *