Na obszarach naszego kraju, gdzie zimą dochodzi do zamarzania gruntu, standardowa praktyka budowlana wymaga wykopania metrów fundamentowych poniżej linii zamarzania w celu ochrony przed działaniem mrozu. Takie wykopy mogą rozciągać się na ponad cztery metry poniżej poziomu gruntu. Jednak od lat 90-tych XX wieku koncepcja projektowa płytkich fundamentów zabezpieczonych przed mrozem zyskała akceptację projektową i budowlaną.
Ta instalacja zapewnia ochronę przed zimnem bez konieczności wykonywania wykopów poniżej linii mrozu. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się przy ich budowie na nowoczesne rozwiązania, jak izolacja pozioma fundamentów. Spójrzmy co dobrego, niosą te innowacyjne i coraz bardziej popularne metody.
Konstrukcja płytkiego fundamentu – podstawowe informacje
Fundament zwykle składa się ze standardowej płyty betonowej o grubszych krawędziach pokrytej izolacją ze sztywnego polistyrenu spienionego lub ekstrudowanego polistyrenu. Jeśli zostały zatwierdzone, można stosować inne produkty ze sztywnej pianki, takie jak poliizocyjanuran. Dodanie tej izolacji na zewnątrz fundamentu kieruje straty ciepła budynku w kierunku fundamentu i wykorzystuje naturalną energię geotermalną. Utrata ciepła przez fundament budynku zapobiega zamarzaniu gruntu pod nim. W połączeniu z geotermalnymi magazynami ciepła instalacja tego rodzaju pozwala glebie poniżej fundamentu na utrzymanie temperatury powyżej zamarzania nawet wtedy, gdy mają miejsce naprawdę ekstremalne zimy.
Płytkie fundamenty – jak wiele osób przekonało się do tej koncepcji?
Koncepcja płytkich fundamentów chronionych przed mrozem została po raz pierwszy zastosowana przez architekta Franka Lloyda Wrighta w jego niedrogich domach w stylu amerykańskim zbudowanych po Wielkim Kryzysie. Została później przyjęta i ulepszony w Europie (szczególnie w Norwegii, Finlandii i Szwecji) podczas odbudowy po II wojnie światowej. Od tamtej pory ten rodzaj fundamentów był używany w ponad milionie konstrukcji mieszkaniowych i komercyjnych w Europie. Oprócz zastosowań w budownictwie mieszkaniowym, handlowym i rolniczym, koncepcja została wykorzystana do zapewnienia ochrony przed mrozem dla różnych projektów infrastrukturalnych, w tym:
-
autostrad,
-
tam,
-
podziemnych obiektach użyteczności publicznej,
-
linii kolejowych,
-
nasypów ziemnych.
Koncepcja ta została również wykorzystana do innowacyjnych zastosowań fundamentowych, takich jak fundament wykonany z izolacji piankowo-plastikowej i wiele innych. Jak wspomniano powyżej, technologia ta wykorzystuje izolację piankowo-plastikową strategicznie umieszczoną na zewnątrz betonowego fundamentu. W klimatach bardzo zimnych izolacja krawędzi płyt pionowych jest wzmocniona poziomą izolacją. Fundament tego rodzaju zainstalowany w tym niedrogim budynku wielorodzinnym podnosi lokalną głębokość zamarzania. Ponadto pionowa izolacja piankowo-plastikowa służy również jako poszycie szalunku betonowego do wylewania płyty. Biorąc to wszystko pod uwagę można stwierdzić, iż jest to rozwiązanie, którym warto się zainteresować w kontekście długoterminowym.