Gitara jako inwestycja? Jak najbardziej!

Tak, ta gitara, którą przekazali ci twoi rodzice, może być czymś naprawdę cennym. Zanim sprzedasz ją w lombardzie – rozważ zakup innej starej gitary jako inwestycję – poznaj wzloty i upadki rynku kolekcjonerskich gitar vintage.

Świat inwestycji dla dorosłych wymaga dużo nauki, dyscypliny i cierpliwości. Ale czy to działa? Żadne akcje, obligacje lub tytuły nie są tak fajne jak inwestycja, którą można podłączyć do wzmacniacza Marshalla (!). Klasyczne gitary stały się popularnym towarem wśród kolekcjonerów ostatnich dwóch dekad, którzy masowo odwiedzają serwis gitar Warszawa , aby przywrócić je do świetności i zrobić w ten sposób naprawdę dobrą inwestycję.

Pozostaje jednak pytanie: czy to dobry czas, aby wejść na rynek?

Co nas czeka:

  • Duże nagrody, ale duże ryzyko
  • Znalezienie wartościowych gitar

Jak każdy inny przedmiot kolekcjonerski (dobrym przykładem są dzieła sztuki), klasyczne wartości na gitarze są odtwarzane według bardzo subiektywnych reguł, które trzeba dokładnie przestudiować, aby je zrozumieć. W ten sposób stare gitary mogą bardziej przypominać walutę zagraniczną (forex), gdzie kilka prostych przeczuć może przynieść ogromne korzyści – lub wpędzić cię w ogromne kłopoty. W tym przypadku nic nie zastąpi rozmowy z ekspertami, poznania rynku i podejmowania skalkulowanego ryzyka opartego nie tyle na tym, co już jest niebotyczne, ale na tym, co ma szansę wzrosnąć w przyszłości.

I tak jak wszystko inne dotknięte Wielką Recesją, stare gitary odniosły wielki sukces. Ceny cennych instrumentów poszybowały w górę na początku XX wieku, gdy wskoczyli spekulanci, a następnie pod koniec dekady rynek spadł aż o 30 procent. Pytanie brzmi, o ile wzrosną ceny? Niektórzy ludzie trzymają się starych cen [sprzed recesji] i nigdy nie zamierzają sprzedawać tych gitar. Ale to dobry czas na zakupy i możesz znaleźć fajne przedmioty.

Znalezienie wartościowych gitar

Teraz czas na elementarz: generalnie rzecz biorąc, gitara vintage to gitara wyprodukowana w latach 80. lub wcześniej. Amerykańskie gitary Gibson i Fender z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku należą do najcenniejszych, choć zabytkowe Rickenbackers (ulubione przez The Beatles, The Byrds i Tom Petty) poczyniły w ostatnich latach duże postępy. Pod względem akustyki Martin, Gibson i Guild są wysoko cenionymi markami.

Więc tak, ta gitara, którą przekazali ci twoi rodzice, może być czymś naprawdę cennym.

Jeśli więc myślisz o wejściu, zastanów się przede wszystkim, czy pasjonujesz się gitarami, jako gracz czy fan muzyki. Jeśli tak, ta pasja powinna zaspokoić Twoje pragnienie poznania rynku od wewnątrz i na zewnątrz.

Następnie spójrz na gitary, które utrzymują się teraz, i mają duże szanse na wzrost wartości. Należą do nich basy Fender Precision z lat 70 i gitary Rickenbacker od lat osiemdziesiątych. Nie zapominajmy też o wzmacniaczach – nawet jeśli chodzi o małe wzmacniacze, które są łatwe do przenoszenia i pielęgnacji oraz brzmią świetnie nawet przy niskich głośnościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *