Hyundai Elantra – Charakterystyka pojazdu

Hyundai Elantra Coupe 2013

Hyundai model Elantra jest produkowany i sprzedawany w różnych nazwach branżowych. Zależy to od kraju na jaki jest konkretnie ten samochód produkowany i oferowany. Przykładowo w Polsce, Australii i paru innych krajach Hyundai Elantra występuje pod nazwą inną, mianowicie Hyundai Lantra. Ten sam samochód ale w nowszych wersjach produkowany dla kraju Izrael nosi zupełnie inną nazwę kodową, jest nią oznaczenie Hyundai i35. A w samym ojczystym kraju jakim jest oczywiście Korea Południowa, Hyundai ów od samego startu produkcji określany jest mianem Hyundai Avante.

Elantra zamiast Excela

Końcem września (rok 1990) u dealerów samochodowych pojawił się pierwszy model Hyundai Elantra (J1). Była to pierwsza generacja tych samochodów. Celem produkcji tej wersji Hyundaia było wycofanie z produkcji Hyundaia Excel i na jego miejsce miał być właśnie wprowadzony ten model Elantry. Jednak tak się nie stało i Excela wycofano początkiem 1996 roku. Wersja jaka była produkowana w pierwszej generacji to popularny w tamtych czasach sedan w dwóch wersjach skrzyń biegów. Automatyczna i Manualna. Ten model Hyundaia cechowała ładna linia i gustowne wykończenia, biorąc pod uwagę tamte czasy był to niewątpliwie niezwykły i nowoczesny model samochodu. Jak wszystkie pojazdy motoryzacyjne, także i Elantra musiała przejść lifting. Dodano nowe światła przednie i tylne. To dało podwaliny pod nowy model Hyundai Elantra II.

Kolejną Elantrę (J2) produkowano już jako Elantra Kombi (oczywiście wersja sedan była również kontynuowana). Był to ewenement w marce Hyundai w ogóle gdyż był to pierwszy model kombi tego koncernu. Warto zaznaczyć jako ciekawostkę motoryzacyjną, że na rynek Indonezji Hyundai Elantra nosił nazwę inną niż znana dotychczas, a nazywała się dość tajemniczo: Bimantara Nenggala oraz Bimantara Cakra. Ale był to oczywiście ten sam model Elantry. Czas Elantry II zakończył się w 2000 roku kiedy to przeszła modyfikację nadwozia. Zmiany polegały na nowych światłach i grillu. Po tej wersji nastąpiła era Hyundai Elantra III.

Nowoczesność Elantry

Dzisiejsze czasy to nowoczesne kształty samochodów. Opływowe, kosmiczne wręcz motywy. Takie właśnie spostrzeżenia miało wielu komentatorów motoryzacyjnych którzy oglądali najnowszy model Hyundai Elantra V. Model V (MD) po raz pierwszy ujrzał światło dzienne pod koniec kwietnia 2010 roku. Zupełna nowość w modelu V to płyta podłogowa która nawiązuje defakto do modelu Hyundai Sonata Na całym świecie została uruchomiona sprzedaż tej wersji Hyundaia. Od Korei po przez USA a kończąc na Azji i Europie. Głównie produkowane są modele sedana które mają 4-drzwiowe wykończenie oraz wersja jakby sportowa tak zwany Coupe który miał dwoje drzwi. Rynek Amerykański z kolei powiększył się o model Hyundai Elantra GT oraz jego “brat” Hyundai Elantra SW Kombi które to należały już do drugiej serii Hyundai i30.

Nagrody i uznania

Modele Hyundaia wiele razy zdobywały nagrody i uznania opinii świata motoryzacji. Wersja Hyundai V otrzymała na przykład w 2012 roku tytuł samochodu roku według Amerykańskiego pisma motoryzacyjnego. Zmiany nadwozia w tym modelu (tak zwany lifrintg) rozpoczęto po dwóch latach od początków sprzedaży. Zmiany były w zasadzie drobne, skupiono się na nadwoziu i jak zwykle dodano nowe reflektory o nowocześniejszym wyglądzie. Przyciemniono klosze świateł przednich. Modyfikacjom poddano także koła oraz wycieraczki które dbają o czystość szyby z przodu samochodu. Wnętrze również przeszło modyfikację. W wersji LUX (czytaj: za dopłatą) wprowadzono podgrzewaną kierownicę dla zmarzluchów oraz pomocnika do parkowania (czujniki parkowania). Polepszono pasy które zapina kierowca i pasażer. To tyle z nowości w wersji Hyundai V. Nowe modele zostaną niebawem wprowadzone na rynki Europy także i Polski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *