Inteligentny system parkingowy jako przyjaciel każdego kierowcy

park-system

Wraz z rosnąca liczbą samochodów centra dużych miast coraz mocniej borykają się z problemem dostępności miejsc parkingowych. Szczególnie mocno odczuwalne jest od godzin porannych, aż do wczesnego popołudnia, ale i później zdarzają się problemy, gdy ludzie po pracy masowo ruszają do sklepów. Czy można złagodzić niedogodności związane z wyszukiwaniem miejsc parkingowych? Jak się okazuje, tak!

Mamy miejsce, parkuj tutaj!

Właściciele prywatnych, płatnych parkingów coraz częściej inwestują w specjalistyczne systemy, które nadzorują obłożenie dostępnych miejsc, a zebrane dane wyświetlają na znajdujące się przed wjazdem wyświetlacze. Dzięki temu kierowcy jeszcze kawałek przed wjazdem dowiadują się, czy są dostępne wolne miejsca, a w niektórych przypadkach również w której części parkingu. Samo wyświetlenie takich danych o dostępnym miejscu może przyciągnąć kierowcę, który od dłuższego czasu usiłuje znaleźć miejsce na innych parkingach.

Automatyzacja przeliczana na pieniądze

Prosta informacja o tym czy kierowca ma tu czego szukać, to ciągle tylko jedna z najbardziej podstawowych funkcji, jakie oferuje inteligentny system parkingowy. Jak wskazują eksperci z firmy Sunovo for Cars, dużo ważniejszy jest fakt, że montując taką instalację, właściciel parkingu może uzyskać całkiem spore oszczędności w bieżących wydatkach. A wynika to z dwóch czynników…

Po pierwsze automatyzacja pozwala na nadzorowanie parkingu przez jedną osobę, która dogląda systemu oraz obrazu z monitoringu. Po drugie możliwość sprawnego kierowania pojazdami do określonych fragmentów parkingu daje im poczucie komfortu, ponieważ nie muszą tracić czasu na szukanie miejsca postojowego. A związana z tym wygoda i wynikająca z tego oszczędność czasu sprawiają, że całkiem możliwe, że przy następnej wizycie w tej części miasta, znów wybierze właśnie ten parking – ponownie pozostawiając tutaj pieniądze za możliwość pozostawienia  samochodu.

Warto zauważyć, że również z punktu widzenia kierowcy odpowiednio rozbudowany inteligentny system parkingowy jest korzystny – zwracają uwagę konsultanci Sunovo for Cars. – Jeśli częścią systemu są rozmieszczone w obrębie parkingu zautomatyzowane kasy, kierowca nie musi tracić czasu na oczekiwanie w kolejce przy budce strażnika, gdy na przykład w krótkim czasie przez bramę wjazdową przejeżdża więcej pojazdów i nagle tworzy się kolejka, bo jeden z płacących nagle zaczyna szukać drobnych.

Parking pełen techniki

Podstawową ideą inteligentnych systemów parkingowych jest możliwość uzyskania maksymalnej wygody dla jego użytkowników. Cel ten uzyskuje się dzięki odpowiedniemu użyciu szeregu urządzeń, które stanowią moduły systemu. Obok wspomnianych kas często są to choćby umieszczane na miejscach postojowych czujniki, które wysyłają komunikaty do wcześniej wspomnianych tablic dostępności-zajętości. Z kolei kasy mogą być wzbogacone o czytniki kart abonamentowych.

Co jednak ciekawe, systemy parkingowe nadal ewoluują i obecnie możliwe jest uwzględnianie w nich modułów zwiększających bezpieczeństwo. Przykładem mogą być dodawane do oprogramowania sterującego aplikacje OCR, które sczytują numery rejestracji wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów. A co przyniesie przyszłość? Tego pewnie dowiemy się w ciągu kilku najbliższych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *