Zapewne już nie raz słyszałeś historię, w której handlarz zapewniał o idealnym stanie samochodu. Niestety jego nowy właściciel zaraz po kupnie musiał inwestować w naprawę lub wymianę części niemałe pieniądze. Na szczęście szukanie dobrego auta z drugiej ręki może okazać znacznie pewniejsze dzięki interfejsom diagnostycznym. Dowiedz się, na czym polega działanie urządzeń, dzięki którym nie dasz się oszukać żadnemu handlarzowi samochodowemu.
Kiedy przyda Ci się interfejs diagnostyczny?
Wypad na giełdę samochodową lub umówione spotkanie ze sprzedawcą, którego ofertę znalazłeś w Internecie, to najbardziej oczywiste przypadki, kiedy samodzielna diagnostyka samochodowa przydaje się do oceny stanu pojazdu. Wtedy w grę wchodzą przecież Twoje pieniądze, których nie chcesz wydać na wadliwe auto. Interfejs i program diagnostyczny wart wykorzystać też:
- by poznać jego stan przed obowiązkowym przeglądem,
- dowiedzieć się o drobnych usterkach, które można naprawić samodzielnie,
- poinformować potencjalnego kupca o rzeczywistym stanie samochodu, który planujesz sprzedać.
Sięgnij po samodzielną diagnostykę samochodową – poznaj każdy szczegół swojego pojazdu
Komputer pokładowy wskaże Ci dokładnie, co dzieje się pod maską samochodu. Wystarczy podłączyć go przy użyciu interfejsu do urządzenia z zainstalowanym programem diagnostycznym. Wybór programów na rynku jest niezwykle szeroki i są one kompatybilne z wszystkimi najpopularniejszymi systemami operacyjnymi na komputery PC oraz urządzenia mobilne. Interfejs podłączysz do komputera przy użyciu styku OBD II, natomiast do urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem dzięki złączu USB lub sieci WIFI.
Niezwykle skutecznym urządzeniem jest interfejs diagnostyczny ELM 327 USB, ponieważ współpracuje on z bardzo długą listą programów diagnostycznych, ponadto jest kompatybilny z:
- pojazdami produkcji europejskiej od 1996 roku,
- azjatyckimi samochodami, roczniki od 1996 wzwyż,
- autami amerykańskimi od roku produkcji 1996.
Dzięki temu jest w stanie zbadać w niemal każde auto, które porusza się obecnie po drogach.
Co zbadasz przy użyciu interfejsu diagnostycznego?
Podłączenie urządzenia do komputera pokładowego pozwoli poznać wszystkie nieprawidłowości w działaniu pojazdu, a także poinformuje Cię o parametrach pracy silnika i innych podzespołów. Samodzielna diagnostyka pojazdu to wiedza o:
- pracy silnika,
- funkcjonowaniu skrzyni biegów,
- stanie układu wydechowego,
- napięciu sieci elektrycznej,
- działaniu podzespołów elektronicznych,
- stanie pomp i wtrysków,
- stanie klimatyzacji i obiegu powietrza.
To oczywiście nie wszystko, co potrafi zbadać interfejs diagnostyczny, bowiem jest on w stanie poinformować Cię o stanie całego pojazdu.
Napraw proste usterki
Oprogramowanie do diagnostyki poinformuje Cię o błędach i usterkach, jakie mają miejsce w pojeździe, a także wskaże możliwe przyczyny oraz sposób naprawy. Jednak błędy wynikające bezpośrednio z elektronicznych ustawień mogą być naprawiane na bieżąco.