Jak mądrze i stylowo wykorzystać stare pojazdy i wozy w ogrodzie?

d29a21915ac1945fb7c160137ef55bae--vintage-trucks-old-trucks

Czas wiosenno- letni jest okresem, kiedy wielu z właścicieli domów spędza długie godziny w ogrodzie. I nie ma w tym nic dziwnego, albowiem dostarczamy sobie odpowiedniej ilości wypoczynku na świeżym powietrzu, a także ruchu, który jest przecież niezbędny do właściwego funkcjonowania naszego układu krwionośnego i całego organizmu. Spędzając czas na pieleniu grządek nie jest jedynym pomysłem na prace ogrodowe. Prawdziwi hobbyści oprócz uprawy warzyw i owoców zajmują się również dekoracyjną częścią swojego zielonego raju. Podobnie jak projektujemy wnętrza naszych domów, pragniemy by wnętrza naszych ogrodów były estetyczne i przyciągające wzrok. Sadzimy rośliny wieloletnie i kwitnące, których zadaniem jest przyciągnięcie do ogrodu motyli i śpiewających ptaków.

Doskonałym sposobem na skupienie zainteresowania naszych domowników,a także gości jest ustawienie w centralnej części ogrodu dużego elementu dekoracji, który niekoniecznie jest z ogrodnictwem związany na pierwszy rzut oka. Czasem wystarczy rozejrzeć się wokół by interesujący pomysł zrodził się w naszej głowie. Przykładem może być ustawienie pięknego starego drewnianego wozu lub innego zabytkowego pojazdu w centralnym punkcie widokowym. Może być postawiony jako samodzielny element niczym rzeźba, ale jeszcze ciekawszym rozwiązaniem będzie stworzenie z niego swego rodzaju donicy, która wyeksponuje kolorowe sezonowo kwitnące kwiaty, np pelargonie lub nasturcje.

Umieszczając w zabytkowym wozie rośliny warto pozostawić je w donicy, by wilgotna ziemia nie miała bezpośredniego dostępu do części pojazdu. Dzięki temu wóz będzie bezpieczniejszy a także bardziej widoczny i wyeksponowany. Do drewnianych elementów wozu doskonale pasują wiklinowe kosze, które mogą być osłoną dla roślin.

poduszka na krzesłoMoże się oczywiście zdarzyć, że nie dysponujemy całym zabytkowym pojazdem, a jedynie jego częścią, być może nawet jednym kołem. Nie jest to absolutnie żadną przeszkodą, a wręcz przeciwnie. Niekompletność takiego pojazdu dodaje mu wręcz uroku, sprawia, że dajemy obserwującemu odczuć, że był to kiedyś autentyczny wóz pracujący, a nie jedynie atrapa stworzona na potrzeby dekoracji naszego trawnika.

Jedną z istotnych rzeczy jest prawidłowe zabezpieczenie pojazdu przed czynnikami atmosferycznymi. Deszcz i śnieg mogą bardzo łatwo doprowadzić do korozji metalowych elementów wozu, a także do butwienia drewnianych desek. Właściwa impregnacja pozwoli cieszyć się dekoracją o wiele dłużej. Na współczesnym rynku dostępnych jest wiele środków ochrony elementów metalowych i drewnianych do urządzeń stojących na zewnątrz. Warto zapytać o poradę doświadczonego sprzedawcę w dziale ogrodniczym. Możemy użyć bezbarwnych impregnatów, które wydobędą piękno w naszego zabytku, ale można również pokusić się o odrobinę szaleństwa w wyborze. Ciekawy kolor zastosowany na kołach lub innym fragmencie dekoracji uczyni naszą rzeźbę prawdziwie wyjątkową i da pewność, że nikt z sąsiadów nie będzie miał u siebie nic podobnego. Potem wystarczy już tylko usiąść w pewnej odległości i zachwycać się naszym dziełem.

Zobacz również Meble ogrodowe Warszawa, które być może zainspirują Cię do dekoracji Twojego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *